Tyreotoxikóza je označení pro stav, který vzniká v důsledku vystavení našeho organizmu vysokým dávkám hormonů štítné žlázy. Hormony štítné žlázy mají na organizmus komplexní účinek, a proto se nemůžeme divit tíži a pestrosti symptomů.

 

Příčiny: Příčinou je obvykle neléčená zvýšená funkce štítné žlázy (příčiny viz příslušný text) a všechny situace k ní vedoucí. Další možností je předávkování se léky obsahujícími syntetické hormony štítné žlázy.

 

Projevy: Tyreotoxikóza se projevuje nervozitou, podrážděností, sklonem ke zvýšené aktivitě, nadměrnou dráždivostí včetně zvýšených svalových reflexů a nesnášenlivostí tepla. Člověk se nadměrně potí, ztrácí na váze při zachované chuti k jídlu, často trpí průjmy, třesem končetin a bušením srdce. Štítná žláza může a nemusí být zvětšená.

 

Diagnostika: Základem pro podezření jsou výše zmíněné příznaky. Člověk trpící těmito symptomy by rozhodně měl být vyšetřen a tyreotoxikóza by měla být vyloučena. V anamnéze jsou důležité informace o předchozích onemocněních štítné žlázy a o užívané medikaci. Potvrzení diagnózy dosáhneme odběrem žilní krve a vyšetřením koncentrace hormonů. Regulační hormon TSH bývá obvykle snížen (vzácně zvýšen) a funkční hormony štítné žlázy bývají zvýšené. Další vyšetření mohou být cílená na štítnou žlázu (odběr protilátek vyvolávajících záněty štítné žlázy, ultrazvuk štítné žlázy apod.).

 

Terapie: Pokud je tyreotoxikóza způsobena léky, musí být dle aktuální situace vysazeny, nebo ponížena jejich dávka. Je-li důvodem zvýšená funkce štítné žlázy, řešíme situaci podáváním tzv. tyreostatik (léky tlumící funkci štítné žlázy). Vhodnými doplňkovými léky jsou beta-blokátory ke snížení tepové frekvence.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.virginiamason.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů