Skip to main content

Triptany

Triptany patří mezi lékovou skupinu, která je poměrně často předepisována neurology. Pro mnohé lidi je to přímo spásný lék díky jejich výraznému efektu na migrenózní záchvaty.

 

Princip: Triptany účinkují v centrálním nervovém systému a působí na receptory tzv. serotoninového systému umístěné na nervových zakončeních a na mozkových cévách. Serotonin je jeden z důležitých neuromediátorů, což jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

 

 

Využití: Triptany se podávají zejména u některých typů bolesti hlavy, zejména při akutní migréně a u bolesti hlavy charakteru cluster headache. Triptany se mohou podávat samostatně nebo v kombinaci s dalšími léky. Podle některých studií mají triptany i efekt proti výškové nemoci, ale v této indikaci se běžně nepodávají.

 

 

Účinné látky: Existuje celá řada triptanů, většina je ve formě tablet, jiné například v podobě nosních sprejů. Uvedu zde alespoň ty klinicky nejvyužívanější:

 

naratriptan - např. lék Naramig

frovatriptan - např. léky Fromen a Recur

zolmitriptan - např. léky Zolmiles, Zolmitriptan a Zomig

eletriptan - např. lék Relpax
rizatriptan - např. lék Maxalt a Rizatriptan

sumatriptan - např. léky Migraptan, Rosemig, Sumamigren, Sumatriptan, Imigran a Sumigra

 

Nevýhody: Triptany nemívají závažné vedlejší účinky, u některých lidí mohou nicméně bolesti hlavy paradoxně zhoršit. U pacientů, kteří současně užívají některé typy antidepresiv, může užívání triptanů způsobit nebezpečný serotoninový syndrom.


Zdroje
https://migraine.com
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů