Triptany patří mezi lékovou skupinu, která je poměrně často předepisována neurology. Pro mnohé lidi jsou to přímo spásné léky díky jejich výraznému efektu na migrenózní záchvaty.

 

Princip: Triptany účinkují v centrálním nervovém systému a působí na receptory tzv. serotoninového systému umístěné na nervových zakončeních a na mozkových cévách. Serotonin je jeden z důležitých neuromediátorů, což jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

 

Využití: Triptany se podávají zejména u některých typů bolesti hlavy, zejména při akutní migréně a u bolesti hlavy charakteru cluster headache. Triptany se mohou podávat samostatně nebo v kombinaci s dalšími léky. Podle některých studií mají triptany i efekt proti výškové nemoci, ale v této indikaci se běžně nepodávají.

 

Účinné látky: Existuje celá řada triptanů, většina je ve formě tablet, jiné například v podobě nosních sprejů. Uvedu zde alespoň ty klinicky nejvyužívanější:

naratriptan - např. lék Naramig

frovatriptan - např. léky Fromen a Recur

zolmitriptan - např. léky Zolmiles, Zolmitriptan a Zomig

eletriptan - např. lék Relpax

rizatriptan - např. lék Maxalt a Rizatriptan

sumatriptan - např. léky Migraptan, Rosemig, Sumamigren, Sumatriptan, Imigran a Sumigra

 

Nevýhody: Triptany nemívají závažné vedlejší účinky, u některých lidí mohou nicméně bolesti hlavy paradoxně zhoršit. U pacientů, kteří současně užívají některé typy antidepresiv, může užívání triptanů způsobit nebezpečný serotoninový syndrom.


Zdroje
https://migraine.com
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů