Thiogamma je lék, který nejčastěji předpisují neurologové u nemocí periferních nervů. Jeho účinnou složkou je thioktová kyselina (thioktacid).

 

Princip: Thioktová kyselina ovlivňuje metabolizmus některých sloučenin a zasahuje do energetického metabolizmu buněk. Kromě toho se u ní popisují účinky na snižování oxidačního stresu.

 

Využití: Thiogamma nejčastěji předepisují neurologové u stavů, kdy pacienti trpí nepříjemnou polyneuropatií. Ta může mít více příčin (nejčastěji cukrovku) a její nejčastější projevy jsou na dolních končetinách – pálení a brnění prstů.

 

Podávání: Thiogamma by měla být užívána striktně dle doporučení lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 600 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně. Kromě toho existuje preparát v podobě roztoku, který je možno podat nitrožilně v infúzi. Některým pacientům se podávají celé série takových infúzí, vždy jedna denně, po dobu několika týdnů.

 

Nevýhody: Thiogamma má jen minimum nežádoucích účinků, popisovány jsou neurčité trávicí obtíže a kožní alergické reakce (nejčastěji svědivá vyrážka). Velmi vzácně může preparát vyvolat hypoglykémii z důvodu zlepšení průniku cukru z krve do tkání. Pokud je roztok léku vykape do žíly příliš rychle, může se objevit pocit dušnosti a bolest hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů