Skip to main content
 


Tenzní bolest hlavy

Tenzní bolest hlavy je jedním z nejčastějších podtypů bolestí hlavy. Trpí jí velké množství lidí (v civilizovaných státech se odhaduje přes 15% populace), zejména žen. Ačkoliv nejde o nijak nebezpečný stav, dokáže být velmi nepříjemný.

 

Příčiny

Příčina vzniku tenzních bolestí hlavy není zcela jistá, zřejmě se na ni podílí více faktorů. Podstatou je zřejmě zvýšený stah svalů krku a svalů lebky, které začnou působit nepříjemnou bolest hlavy. Vznik obtíží může být vyvolán nedostatkem spánku, hladem, stresem a prací ve vynucené poloze. Je možné, že sklon k tenzním bolestem hlavy může být do určité míry vrozený, a že souvisí s určitou nerovnováhou v neuromediátorových systémech* v mozku.

 

* Neuromediátory jsou sloučeniny, které umožňují přenos nervových signálů mezi neurony v lidském mozku.

 

 

Projevy

Objeví se nepříjemná bolest hlavy, která bývá oboustranná, mnohdy bolí i krční a šíjové svalstvo. Tenzní bolest hlavy nebývá náhlá, prudká a silná, spíše je trvalá, tlaková až svíravá. Řada lidí má pocit, jako by měli „hlavu ve svěráku“. Bolest nebývá typicky doprovázena nevolností a zvracením. Obtíže se objevují v záchvatech, které trvají několik hodin a mohou se opakovat mnohokrát do měsíce.

 

 

Diagnostika

Pacient s bolestmi hlavy je většinou vyšetřen neurologem, diagnóza tenzní bolesti hlavy je stanovena na základě údajů o charakteru bolesti a negativními výsledky dalších vyšetření. Při opakovaných bolestech hlavy by jistě mělo být provedeno vyšetření mozku zobrazovacími metodami (CT vyšetření, magnetická rezonance), která však u tenzní bolesti hlavy nic nenajdou.

 

 

Léčba

V léčbě se doporučuje klid, odpočinek, masáže krční páteře a léky proti bolesti. Při častých recidivách bolestí prokázaly dobrý efekt některé typy antidepresiv, které působí preventivně proti vzniku záchvatů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů