Syndrom Rapunzely je extrémně vzácná psychiatrická porucha, která je pojmenována po jedné z postav v pohádkách bratří Grimmů. Dívka Rapunzela žije ve věži a její vlasy dosahují z nejvyššího okna věže až na zem. A právě vlasů se tento syndrom týká.

 

Projevy: Nemocní se syndromem Rapunzely jsou obvykle psychiatricky nemocní lidé, kteří mají nezkrotnou touhu vytrhávat si vlasy a pak je pojídat. Na první pohled zejména kosmetický problém, který je pro zdravé lidi poněkud nechutný, může vést k závažným komplikacím. Snězené vlasy totiž nejsme schopni rozložit a v trávicím traktu mohou časem vytvořit poměrně velká klubka, která mohou trávicí trubici ucpat - nejčastěji v oblasti tenkého a tlustého střeva - za vzniku mechanického ileu. Ucpání střev je bolestivý stav, který může skončit i smrtí.

 

Léčba: Psychiatrické obtíže s různým úspěchem léčí psychiatři pomocí léků. Již vzniklé ucpání trávicí trubice lze řešit buď endoskopickým přístrojem nebo klasickou otevřenou operací - rozříznutí břicha a trávicího traktu a následné vyjmutí vlasového klubíčka, které může být překvapivě velké.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů