Syndrom neučesatelných vlasů není vtip, taková choroba opravdu existuje. Syndrom je některými lidmi označován jako Einsteinův podle Alberta Einsteina. Ten sice syndromem netrpěl, ale vlasy postižených lidí připomínají „účes“ tohoto geniálního fyzika, jak jej známé z fotografií.

 

Příčiny: Příčinou syndromu neučesatelných vlasů je vrozená genetická mutace, která ovlivňuje barvu a strukturu vlasů. Choroba je velice vzácná, postihnout může muže i ženy a běžný je u ní rodinný výskyt.

 

Projevy: Vyvolávající genetická mutace ovlivňuje barvu a strukturu vlasů. Vlasy jsou abnormálně světlé a lesklé. Vlasy jsou navíc velmi tuhé, kolmo odstupují od pokožky a prakticky je nejde učesat nebo „ulíznout“. Vlasy nositele syndromu tedy připomínají ono neučesané „vrabčí hnízdo“. Někteří lidé se syndromem neučesatelných vlasů pozorují zvýšenou křehkost vlasů, které se snadněji lámou.

 

Diagnostika: Syndrom neučesatelných vlasů je vzácný a je proto těžké ho rozpoznat, i když vzhled vlasů je u něj skutečně charakteristický. Diagnózu by šlo teoreticky potvrdit genetickým vyšetřením, protože některé mutace jsou známé, ale to je spíše teoretický fakt. Diagnóza žádné podstatné informace nepřinese, a proto není důvod ji provádět pomocí drahých vyšetřovacích metod.

 

Terapie: Syndrom kromě kosmetických problémů nezpůsobuje svému nositeli žádné zdravotní obtíže a není třeba jej tedy léčit. Ostatně vzhledem k tomu, že je vrozený, není jeho léčba ani možná. Lidem se syndromem neučesatelných vlasů se doporučuje opatrná, ale důsledná péče o vlasy, časté používání kondicionéru a měkkých kartáčů na vlasy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů