Syndrom explodující hlavy je velice vzácné onemocnění, které bylo zmíněno v jednom z dílů seriálu dr. House. Vyskytuje se o něco častěji u žen a postiženým může značně znepříjemňovat život.

 

Příčiny: Není jasné, co přesně je vyvolávajícím faktorem tohoto stavu. Někdy se předpokládá jistý vliv únavy, stresu a psychického vyčerpání. Může se jednat i o epileptický záchvat, který postihuje část mozku blízko oblasti, která zpracovává zvuky. Ať tak či tak, projevy syndromu jsou velmi nepříjemné.

 

 

Projevy: Syndrom se zařazuje do skupiny poruch spánku. Během spánku je postižený probuzen nepříjemným vjemem, který lze popsat jako zvuk výbuchu. Zdroj výbuchu udává postižený ve své hlavě. Vjem není bolestivý a může se několikrát po sobě opakovat. Efekt těchto nepříjemných pocitů na spánek a na celkový psychický stav postiženého si lze snadno představit.

 

 

Diagnostika: Syndrom nelze mimo údajů od pacienta prakticky nijak diagnostikovat, lze provést EEG vyšetření k eventuálnímu vyloučení epilepsie. U pacienta s výše uvedenými obtížemi by se jistě provedlo i CT vyšetření mozku k vyloučení jakýchkoliv patologických procesů v mozkové tkáni (mozkové nádory apod.).

 

 

Léčba: Problémy většinou samy vymizí a není potřeba je nijak důrazně léčit. Obecně se doporučuje dostatek spánku, pravidelný spánkový režim, vyhýbání se alkoholu před spaním, relaxační cvičení apod. V těžších případech předepsali neurologové pacientům se syndromem explodující hlavy antidepresiva s uspokojivým efektem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů