Svrab je nepříjemné kožní onemocnění. Dříve se jednalo o velmi rozšířenou nemoc, dnes již její výskyt naštěstí o něco poklesl.

 

 

Příčiny: Svrab způsobuje parazitický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová (sarcoptes scabiei). Při nákaze tímto roztočem se jeho samičky dostanou do kůže a tam začínají tvořit chodbičky. K přenosu dochází blízkým kontaktem s nakaženým člověkem. snadněji nakazit se mohou lidé s nízkou hygienou, není to však pravidlem. Zejména jisté blíže nejmenované etnikum, jehož členové si mezi sebou s oblibou půjčují neprané oblečení, má vyšší riziko výskytu. K přestupu parazitů může dojít i během sexuálních aktivit, a proto lze svrab považovat za sexuálně přenosné onemocnění.
 

Zakozka svrabova - schema

Zákožka svrabová
 

 

Projevy: Samičky zákožky svrabové prolézají kůží a dělají si v ní chodbičky. Samečci zákožky žijí pouze na kůži a chodby si nehloubí. Typicky jsou zákožkami postižena místa s tenkou kůží, například kůže mezi prsty, kůže na penisu, šourku a kůže na zápěstí. Na kůži mohou být viditelné jemné, červené linky, které odpovídají chodbičkám. Takto postižená místa začnou velmi nepříjemně svědit a člověk si je rozškrábe. Svědění se zhorší při zahřátí a zpocení. Škrábání vede k dalšímu narušení kůže a to může vést k průniku bakterií a vzniku druhotné kožní bakteriální infekce (impetiginizace).

 

 

Diagnostika: Přesnou diagnózu by měl dělat zkušený kožní lékař. Někdy stačí jen klinický obraz a pohled na nemocnou kůži, mnohdy je však obraz onemocnění nejasný a je nutné udělat seškrab postižené kůže. V těchto vzorcích je pod mikroskopem slušná šance na nalezení zákožky.

 

 

Prevence: Prevencí, i když nikoliv stoprocentní, je dodržování hygienických návyků a důsledné a včasné zaléčení všech nemocných v rodině.

 

 

Léčba: Léčba spadá pod zkušeného dermatovenerologa (kožního lékaře). Používají se různé přípravky, které zákožku s různou účinností likvidují. Léčbu je nutno spojit s důslednou hygienou a zejména pečlivým vypráním a vyžehlením osobního oblečení. Přesné instrukce dá každý dermatovenerolog a já doporučuji se jimi přesně řídit.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů