Spontánní bakteriální peritonitida je vážná infekční komplikace ascitu (tekutiny v dutině břišní) vzniklého na podkladě pokročilé jaterní cirhózyportálním přetlakem. Jedná se o stav, který je nutno správně diagnostikovat a léčit, protože jeho úmrtnost může být vysoká.

Příčiny
Bakterie do tekutiny ascitu pronikají nejčastěji ze střeva. Podíl na tom má oslabená imunita pacienta s jaterní cirhózou, zhoršený odtok žilní krve ze střev a nižší koncentrace bílkoviny v ascitu, což dále zhoršuje schopnost imunitního systému bakterie v ascitické tekutině zlikvidovat.


Projevy
Spontánní bakteriální peritonitida může mít nenápadné a neurčité projevy. Může se objevit zvětšení objemu ascitu, zvýšená tělesná teplota (ale obvykle pod 38°C), bolesti břicha a zhoršení příznaků jaterního onemocnění (žloutenka, jaterní encefalopatie aj.).


Diagnostika
Pro diagnózu je zcela nezbytné odebrat vzorek tekutiny z ascitu (pomocí jehly vbodnuté přes břišní stěnu). Vzorek tekutiny se pošle na vyšetření do laboratoře, a pokud obsahuje více než 250 granulocytů na milimetr krychlový (mm3), máme diagnózu stanovenou. Cenné je i mikrobiologické vyšetření ascitu, které pomůže identifikovat původce infekce a jeho citlivost na antibiotika.


Léčba
Základem léčby je podávání antibiotik (zejména cefalosporiny 3. generace) a kromě toho je nutné léčit příznaky selhávání jater, které obvykle bývají přítomny.


Zdroje
https://www.msdmanuals.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů