Skudex patří mezi kombinované preparáty, které se využívají v léčbě bolesti. Lék je kombinací účinných sloučenin dexketoprofen a tramadol.

Princip: Kombinuje se účinek obou látek. Dexketoprofen díky blokování enzymu cyklooxygenázy poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest. Tramadol působí přímo na centrální nervový systém a tlumí vnímání bolesti. Ačkoliv dexketoprofen není sám o sobě až tolik silný, v kombinaci s tramadolem jsou jejich účinky velmi dobré.


Využití: Skudex je určen k léčbě středně silné a velmi silné bolesti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi při onemocnění páteře nebo u pokročilých forem artrózy, využít se může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.


Podávání: Skudex se vyrábí v podobě tablet o síle 75/25 miligramů (75 miligramů tramadolu a 25 miligramů dexketoprofenu). Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta při akutních obtížích s denním maximem tří tablet. Užívání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.


Nevýhody: Jak je pro kombinované preparáty typické, objevují se i zde nežádoucí účinky obou použitých účinných látek. Tramadol vyvolává nechutenství, nevolnost, zácpa a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost. Při předávkování může dojít k poruše vědomí, zástavě dechu a smrti. Dexketoprofen může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání zvyšuje riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů