Silikóza a azbestóza jsou onemocnění plic, která mohou být značně nebezpečná. Jejich velký problém spočívá v jejich trvalém průběhu, v komplikacích, které s sebou nesou, a pak ve faktu, že se nedají příliš účinně léčit.

 

Příčiny: Příčinou obou nemocí je sloučenina pocházející z vnějšího prostředí, která se vdechnutím dostane do plic. U silikózy je touto sloučeninou oxid křemičitý a u azbestózy je to azbest. Zejména v některých zaměstnáních se lidé s těmito sloučeninami setkávají ve zvýšené míře – s oxidem křemičitým horníci při práci v dolech, s azbestem horníci a lidé pracující v některých průmyslových odvětvích.

Obě sloučeniny se tedy dostanou do plicních sklípků. Tam je jako narušitele zpozoruje místní imunitní systém, pohltí je obranné buňky makrofágy a pokusí se je strávit. Částice oxidu uhličitého i azbestu jsou pro makrofágy bohužel nestravitelné a co je ještě horší, makrofág zevnitř poškodí a ten nakonec odumře. Z mrtvého makrofágu se vylijí jeho bojové látky a začnou dráždit a poškozovat okolí. Kromě toho se z makrofágu opět uvolní i  částice oxidu křemičitého, či azbestu a může být zachycena a spolknuta dalším makrofágem – celý proces se opakuje. Jak proces postupuje, je plicní tkáň trvale poškozována imunitním procesem a agresivními látkami uvolňovanými z rozpadajících se makrofágů. Plicní tkáň narušovaná zánětem postupem času začne vazivovatět (vzniká plicní fibróza) a tím se začne zhoršovat výměna dýchacích plynů mezi plícemi a krví.

 

Projevy: Projevy nemoci se objevují velmi pomalu, a to během let. Zpočátku nemá člověk projevy žádné, později se může objevit dráždivý suchý kašel a postupně se zhoršující dušnost. Dušnost je způsobena sníženou schopností zvazivovatělých plic vyměňovat s krví krevní plyny – tkáně začnou trpět nedostatkem kyslíku. Člověk se nejprve zadýchává při větší námaze, pak již při běžných denních úkonech. V nejtěžších případech může být člověk dušný i v klidu. Drážděna může být i pohrudnice (blána na povrchu plic, která tvoří výstelku pohrudniční dutiny), což způsobí bolesti tzv. pleurálního charakteru. Jedná se o nepříjemné bolesti na hrudi, které souvisí s dýcháním – při nádechu se objevují a zhoršují, při výdechu mizí.

 

Komplikace:

1. Významnou komplikací vazivovatění plic je poškození srdce. Proč k němu dochází? Je to snadné – zvazivovatělé části plic špatně vyměňují kyslík s krevními cévami. Na to krevní cévy automaticky reagují zúžením. Je to vrozená schopnost plicních cév, která má zabránit zbytečnému plýtvání. Zúžených cév začne být moc a to ztíží průtok krve plicním řečištěm. Pravá srdeční komora (která pumpuje krev do plic) musí pumpovat proti čím dál většímu odporu a to ji začne přetěžovat. Začne vznikat tzv. plicní srdce (cor pulmonale) a pravostranné srdeční selhávání.

2. Azbest je navíc nebezpečný další komplikací. Svou dlouhodobou přítomností může způsobit vznik zhoubného nádoru pohrudnice, který se jmenuje mezoteliom.

 

Diagnostika: Pro diagnózu jsou významné dotazy lékaře na předchozí zaměstnání, kde by mohlo dojít ke kontaktu s oxidem křemičitým nebo s azbestem (klasicky práce v dolech). Významné také je, zda dotyčný při práci používal ochranné pomůcky. Obraz a rozsah poškození lze zjistit na rentgenu plic, funkci plic zhodnotí funkční vyšetření (spirometrie a další). Při nich nemocný dýchá do speciálních přístrojů a ty hodnotí práci jeho plic. Rentgen a CT vyšetření plic (ideálně HRCT) mohou napomoci k diagnóze silikózy, azbestózy a mezoteliomu. Funkci pravé srdeční komory zhodnotíme na ultrazvuku srdce (ECHO srdce) a v krvi můžeme laboratorně zjistit hodnoty krevních plynů.

 

Prevence: Nejlepší prevencí je nepracovat v prostředí, kde se vyskytuje oxid křemičitý a azbest. To však není dost dobře možné, a proto je nutné v takovém prostředí používat všechny předepsané ochranné pomůcky (masky apod.).

 

Léčba: Léčit samotnou příčinu silikózy a azbestózy neumíme, lze však alespoň tlumit projevy nemoci. To zahrnuje použití léků, které rozšiřují dýchací cesty a zlepšují tak dýchání. Používají se i léky tlumící kašel. U vážnější dušnosti lze nemocnému při pozitivním kyslíkovém testu dlouhodobě podávat kyslík ve formě domácí oxygenoterapie.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů