Seminom se řadí mezi nejčastější zhoubné nádory varlete a kromě toho patří mezi tzv. zárodečné nádory.

 

Příčiny

Přesná příčina vzniku není známá, předpokládá se kombinace genetických faktorů a faktorů zevního prostředí. Vznik seminomů a ostatních nádorů varlat je častější u neřešeného nesestouplého varlete. Nejčastěji jsou postiženi mladí muži do 35 let věku.

 

Projevy

Seminom obvykle způsobí nebolestivé zvětšení varlete a pokud není léčen, rozšíří se metastázami do hlubokých mízních uzlin v dutině břišní a postupně i do dalších orgánů (typicky plíce). V některých případech se mohou objevit i bolesti postiženého varlete, ty však nejsou typické.

Pozn: Seminom může být někdy dost nevyzpytatelný a velmi vzácně se může objevit u muže i mimo varle, nebo dokonce u ženy ve vaječníku (pak se mu však neříká seminom, ale dysgerminom).

 

Diagnostika

Varle zvětšené kvůli přítomnosti seminomu může být nahmátnuté už v relativně časném stádiu, a proto se doporučuje samovyšetřování varlat u dospívajících chlapců a mladých mužů. Pokud je podezření na nesouměrnost varlat, pak se provede ultrazvuk, který nádorovou tkáň ukáže. Definitivní diagnóza je nicméně určena až po získání vzorku nádorové tkáně k histologickému vyšetření.

 

Léčba

Varle postižené nádorem je třeba odstranit, druhé varle se ponechává a muž tak ve většině případů zůstane normálně plodný. Podle histologického podtypu nádoru a podle zjištěného rozsahu se pak chirurgický zákrok může doplnit ozařováním nebo chemoterapií. Seminom se řadí mezi velmi dobře léčitelné nádory a prognóza nemocných mužů je většinou výborná.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů