Reiterův [Rajterův] syndrom se také označuje jako reaktivní artritida. Jedná se o revmatické onemocnění, které se typicky vyskytuje u mladých mužů. Jeho přesný mechanismus vzniku není zcela jasný. Některé vyvolávající faktory nicméně známe.

 

Příčiny: Reiterův syndrom obvykle vzniká s určitým odstupem po infekčním průjmovém onemocnění, nebo infekčním onemocnění močové trubice – častým vyvolavatelem Reiterova syndromu jsou v tomto případě chlamydie. Při těchto infekcích se náš organismus zřejmě přeprogramuje a jeho imunitní systém napadne naše vlastní tkáně. Ne u všech lidí k něčemu podobnému dojde, ale existují určití jedinci, jejichž riziko je vyšší*.

* Pro mediky: Jde o jedince HLA-B27 pozitivní.

 

Projevy: Syndrom se klasicky projevuje trojicí obtíží – neinfekčním zánětem kloubů, zánětem močové trubice a zánětem spojivek. Záněty kloubů mohou postihovat různé klouby – malé klouby ruky, ale i kolenní kloub či meziobratlové klouby. Nalézáme otoky kloubů, jejich bolestivost a ztuhlost. Postiženy bývají často i šlachy. Zánět spojivek obtěžuje postiženého člověka zarudnutím a bolestí oka. Nepříjemné záněty močové trubice mohou být doplněny i zánětem prostaty a žaludu u mužů, či hrdla děložního u žen. Pálení a řezání při močení, či bolest při pohlavním styku (u mužů, i u žen) jsou hlavními příznaky těchto stavů. Občasný výtok z močové trubice může připomínat kapavku. Na kůži nemocného se mohou objevit drobné vřídky, které nicméně nejsou pro diagnózu syndromu určující.

 

Diagnostika: Diagnóza je stanovena na základě nálezu výše uvedených příznaků. Přesnější diagnostické metody neexistují. Cenný je nález infekce, která celý proces odstartovala – vyšetření močové trubice na přítomnost chlamydií je rozhodně dobrý nápad.

 

Léčba: Na bolesti kloubů se podávají slabší protizánětlivé léky, u těžkých projevů sáhnou někdy lékaři ke kortikoidům. Na kožní vyrážku se aplikují léčivé masti, záněty spojivek se léčí očními kapkami. Nalezneme-li přetrvávající infekci, která Reiterův syndrom zřejmě vyvolala, je důležité ji zaléčit pomocí antibiotik. Musíme si nicméně uvědomit, že tato podpůrná léčba a léčba příznaků není léčbou Reiterova syndromu jako takového – syndrom je neléčitelný. Je jediným štěstím, že potíže velmi často během času samovolně ustoupí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů