Ranní debakl je nepříjemný příznak, který typicky doprovází střevní onemocnění označované jako dráždivý tračník. Toto onemocnění není nebezpečné, ale může výrazně zhoršit kvalitu života a jeho léčba není vždy snadná.

 

Příčiny: Příčinou ranních debaklů je nejčastější funkční onemocnění trávicí trubice označované jako dráždivý tračník. Toto chronické onemocnění je zřejmě dáno narušenou hybností trávicího traktu, zvýšenou citlivostí střevní stěny vůči rozpětí a poruchami sekrece střevních šťáv. Předpokládá se i výrazný psychický podíl vzniku této poruchy.

 

Projevy: Ranní debakl označuje nutkavé a opakované vyprázdnění střev (defekaci) v ranních hodinách. Stolice má různou konzistenci, poměrně často je řídká. Po stolici se objevuje úleva, ale po chvilce se nutkání na stolici objevuje znovu. Během dne se již obtíže tohoto charakteru neobjevují.

 

Diagnostika: Základem je diagnostikovat dráždivý tračník. Člověk s ranními debakly by měl být vyšetřen gastroenterologem, základem je rozhovor a přesné zjištění charakteru obtíží. Měla by být vyloučena přítomnost varovných známek vážnějších střevních onemocnění (úbytek na váze, krev ve stolici, zvýšená teplota apod.), v přítomnosti pochyb je vhodné doplnění ultrazvuku břicha a případně i kolonoskopie.

 

Léčba: Terapie ranních debaklů je obdobná terapii dráždivého tračníku. Prvním důležitým faktorem je uklidnění pacienta, že se nejedná o vážné onemocnění, dále se podávají různé léky ovlivňující citlivost, napětí a hybnost trávicího traktu. U lidí s výraznou psychickou složkou obtíží mají někdy efekt antidepresiva.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů