Rakovina rtu je vzácnější formou nádorových onemocnění, naštěstí je většinou relativně časně nalezena a díky tomu bývá úspěšně léčena.

 

Příčiny

Nejdůležitějším faktorem pro vznik rakoviny rtu je dlouhodobé působení slunečního UV záření a i z toho důvodu je mnohem častěji postižen dolní ret (protože na něj více dopadá sluneční světlo), nejvíce ohroženi jsou lidé celý život pracující na slunci a lidé nadměrně navštěvující solária. Kromě toho jsou případy rakoviny rtu častěji pozorovány u kuřáků a to zejména kuřáků dýmek, a u lidí pracujících s dehtem a ropnými produkty.

 

Nejčastějšími typy rakoviny rtu jsou basaliom a dlaždicobuněčný karcinom (spinaliom), což jsou celkově nejčastější kožní nádory.

 

 

Projevy

Rakovina rtu vypadá jako nebolestivý vřídek na rtu, který se nehojí a postupně se zvětšuje. Velké nádorové vředy mají navalité okraje a mohou krvácet. Dobrá viditelnost naštěstí zaručuje včasnou diagnózu a zahájení příslušné terapie.

 

 

Diagnostika

Nádorový vřed na rtu je viditelný na první pohled, zřejmě nejpovolanějším lékařem k určení diagnózy je kožní lékař (dermatolog). Basaliom prakticky nikdy netvoří metastázy, nicméně dlaždicobuněčný karcinom může metastazovat do krčních uzlin, a v takovém případě se k vyloučení (či potvrzení) metastáz může provést ultrazvuk nebo CT vyšetření.

 

 

Léčba

Podobně jako u jiných nádorů je i v tomto případě základním terapeutickým postupem chirurgický zákrok a odstraněním nádorového ložiska s okrajem zdravé tkáně. Čím dříve je rakovina rtu diagnostikována, tím je zákrok menšího rozsahu a má menší kosmetické důsledky. Většinou chirurgický zákrok postačuje. Pokud je nádor zanedbaný a má přítomné metastázy, pak se podává chemoterapie, ale výsledky léčby bývají v takovém případě již výrazně horší a prognóza je závažná.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů