Rakovina močovodu patří mezi méně časté formy nádorového onemocnění. Močovod je párový trubicovitý orgán obsahující ve své stěně hladkou svalovinu, který spojuje ledvinnou pánvičku s močovým měchýřem a z dané ledviny umožňuje odtok moči.

Příčiny
Příčiny vzniku rakoviny močovodu nejsou přesně prozkoumané. Předpokládá se, že významným rizikovým faktorem je vyšší věk a kouření.


Projevy
Časné formy rakoviny močovodu se nemusí projevovat nijak, nebo nálezem krve v moči. Rostoucí nádor nicméně časem může močovod ucpat a zabránit tak odtoku moči z příslušné ledviny. Hromadící se moč nad uzávěrem může ledvinu poškodit (hydronefróza) a zvyšuje riziko vzniku infekce ledviny (bakterie se dobře množí v neodtékající moči). Vzhledem k tomu, že druhá ledvina obvykle funguje normálně, příznaky akutního ledvinného selhání se nedostavují. Pokročilé formy rakoviny močovodu mohou způsobovat bolest břicha a případně se objevují příznaky metastáz v jiných orgánech.


Diagnostika
Kromě vyšetření moči je nutné provést vyšetření dutiny břišní zobrazovacími metodami jako je ultrazvuk a CT vyšetření. Zhoršený průtok moči postiženým močovodem může být viditelný na vylučovací urografii. Pokud to anatomické poměry dovolují, je velmi výhodné získat vzorek nádorové tkáně na histologické vyšetření.


Léčba
Terapie se nijak zásadně neliší od ostatních běžných nádorů (viz. příslušný článek). Jedinou nadějí na naprosté vyléčení je chirurgický zákrok s odstraněním nádoru. Chemoterapie a ozařování se mohou s úspěchem provádět v kombinaci s chirurgickým zákrokem, ale samy o sobě mají mnohem horší výsledky.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.saintjohnscancer.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů