Psitakóza je infekční onemocnění, které se také označuje jako „papouščí nemoc“. Způsobuje poměrně nepříjemné příznaky a u malého procenta postižených může končit i smrtí.

 

Příčiny

Psitakóza je způsobena nitrobuněčným parazitem známým jako Chlamydia psittaci [psitací]. Tento mikroorganizmu patří do skupiny chlamydií a řadí se mezi bakterie. Chlamydia psittaci žije v úzkém kontaktu s řadou ptáků, a proto jsou výrazně více ohroženi jejich chovatelé a ornitologové. Mezi možné přenašeče nemoci patří papoušci, vrabci, holubi, kachny a mnozí další.

 

Projevy

Onemocnění se začne projevovat za cca 2 týdny po nákaze a nejčastěji jsou napadeny plíce. Choroba probíhá jako zápal plic s vysokými horečkami, suchým kašlem, silnými bolestmi hlavy, bolestmi svalů a kloubů a únavou. U řady postižených dochází ke zvětšení sleziny. Obávanou, ale naštěstí relativně vzácnou komplikací je napadení srdečních dutin a chlopní se vznikem infekční endokarditidy, zánět srdeční svaloviny (myokarditida) a zánět mozku.

 

Diagnostika

U nemocných najdeme známky infekce v krevních náběrech (zvýšené CRP, zvýšený počet bílých krvinek, atd.) a postižení plic můžeme zhodnotit pomocí rentgenu hrudníku nebo CT vyšetření. Určení vyvolávajícího činitele je možné pomocí sérologických metod z krve, nebo kultivačně v mikrobiologické laboratoři z vykašlaného obsahu.

 

Léčba

Základem léčby jsou antibiotika, chlamydie jsou speciálně citlivá proti antibiotikům ze skupiny makrolidů a tetracyklinů. Podpůrnými léky je kyslík, léky na odkašlávání a léky proti horečce.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů