Progresivní multifokální leukoencefalopatie je běžně neznámé onemocnění, které je velmi vzácné. Znají ho nicméně lékaři, kteří podávají pacientům silná imunosupresiva, protože některé preparáty mohou toto smrtelné onemocnění nepřímo způsobit.
 
Příčiny
Progresivní multifokální encefalopatie je zánět mozku, který je způsoben JC virem. Tento virus se nachází u mnoha lidí v populaci, ale vyskytuje se v neaktivní formě, protože ho imunitní systém dokáže potlačit. Některé léky využívané v terapii autoimunitních nemocí fungují jako poměrně silná imunosupresiva, a mohou imunitní systém utlumit s aktivací a následným šířením viru. Vyšší výskyt progresivní multifokální leukoencefalopatie byl také pozorován u pacientů s AIDS.
 
 
Projevy
Progresivní multifokální leukoencefalopatie probíhá pod obrazem zhoršujícího se zánětu mozku. Může se objevovat svalová slabost, poruchy hybnosti, poruchy zraku a řeči. Někteří neurologové popisují příznaky progresivní multifokální leukoencefalopatie jako obdobu rychle postupující roztroušené sklerózy. Onemocnění není léčitelné a často má během několika měsíců smrtelný průběh.
 
 
Diagnostika
Poškození bílé hmoty je viditelné na magnetické rezonanci mozku, přítomnost viru v mozkomíšním moku může být potvrzena lumbální punkcí.
 
 
Léčba
Nemoc nejde uspokojivě vyléčit, i když byla vyzkoušena řada preparátů – zatím s nepříliš přesvědčivými výsledky. Jedinou možností je vyřešit příčinu oslabení imunity, je-li to možné. U některých lidí to může vést k zastavení infekce imunitním systémem, ale u řady jiných se stav nelepší a ke smrti stejně dojde.


Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů