Kofein je látka, která se vyskytuje v řadě prodávaných nápojů. Pro osvěžující a stimulační účinek je oblíbená, při zvýšeném příjmu je nicméně možné se kofeinem snadno předávkovat.

 

Příčiny: Kofein se vyskytuje v řadě nápojů, zejména v kávě, v kolových nápojích (Coca-Cola, Pepsi-Cola, Kofola, apod.), v některých čajích a v energetických nápojích. Citlivost vůči kofeinu je individuální, i dávky do cca 300 miligramů denně většině lidí nevadí. Vyšší dávky již však mohou způsobit obtíže a dávky okolo 100-150 miligramů na kilogram váhy člověka již mohou být i smrtelné.

Pro orientaci uveďme, že ve třetince (0,33l) Coca-Coly je kofeinu asi 50 miligramů, ve třetince běžného energetického nápoje je to asi 60-90 miligramů a v šálku kávy je ho cca 100 miligramů.

 

Projevy: Předávkování kofeinem vyvolá nadměrnou stimulaci organizmu, která se může projevit bušením srdce, nervozitou, třesem rukou, neklidem a bolestmi hlavy. Předávkovaný člověk většinou nemůže spát, někdy se objeví halucinace, nevolnost a zvracení. Těžké otravy mohou vyvolat epileptické záchvaty, vážné poruchy rytmu, poruchu vědomí a smrt.

 

Diagnostika: Diagnózu lze postavit na klinických příznacích a informaci o zvýšeném příjmu nápojů s kofeinem.

 

Léčba: Léčba většinou není nutná, je důležité postiženého dostatečně hydratovat a zabránit dalšímu přísunu kofeinu. K uklidnění, ztlumení a zlepšení třesu je někdy možné podat benzodiazepiny. V případě velmi silného bušení srdce se někdy podávají beta-blokátory.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů