Pradaxa je relativně nový lék, který patří mezi léky na ředění krve. Donedávna byl využívaný zejména v ortopedii, ale nyní se bude stále více využívat i v interní medicíně.

 

Podstata: Účinnou látkou Pradaxy je tzv. dabigatran. Tato sloučenina je inhibitorem trombinu, který má nezastupitelnou roli v krevním srážení. Tím se sníží riziko vzniku krevních sraženin.

 

 

Indikace: Již relativně dlouho je Pradaxa využívána v ortopedii, kdy je pacientům podávána po operačních zákrocích (zejm. totální endoprotézy apod.) jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Pro internisty je důležité, že nyní je Pradaxa indikována i jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u pacientů s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií. Neléčená fibrilace síní ohrožuje pacienta vznikem krevních sraženin v srdci, které mohou způsobit ischemickou mozkovou mrtvici. Klasickým lékem ve zmíněných indikacích byl dříve zejména Warfarin, ten má však celou řadu nevýhod (viz. příslušný článek). 

 


Dávkování: Dávkování je striktně individuální a závisí na přesné indikaci podávání a zdravotním stavu pacienta. Běžná dávka pro dospělého člověka je 110-150 miligramů preparátu Pradaxa podávaná 2x denně. Pradaxa nesmí být v žádném případě užívána jinak, než jak stanoví předepisující lékař.

Pozn: Pokud vás problematika Pradaxy (a jí podobných léků) více zajímá, tak se podívejte na odbornější indikace a dávkování na této stránce.

 

 

Výhody: Oproti masově užívanému Warfarinu má Pradaxa několik zásadních výhod. Její účinek nastupuje velice rychle a po vysazení rychle odeznívá. To znamená, že např. před nějakým chirurgickým výkonem není třeba Pradaxu vysazovat s 4-5denním předstihem jako tomu bylo u Warfarinu. Pradaxou se navíc při správném užívání nelze předávkovat, má málo interakcí s jinými léky, při jejím užívání není nutná zvláštní dieta a není nutné pravidelně monitorovat hladinu léku. To vše se u Warfarinu musí.

 

 

Nevýhody: Jistě se ptáte, proč je přes výše uvedené výhody u fibrilace síní stále předepisován Warfarin. Je to samozřejmě i síla zvyku, neboť každé novince určitou dobu trvá, než se ujme. Pradaxa má však kromě toho i některé nevýhody – v případě krvácivých komplikací nebyla až do roku 2016 protilátka, která by dokázala účinek Pradaxy vyrušit*. Problematické je to i s cenou přípravku, přeci jen jde stále o relativně drahý preparát.

 

Od roku 2016 je v ČR používán preparát Praxbind, který je vůči dabigatranu účinnou protilátkou. Jde nicméně o poměrně drahé řešení.

 

Závěr: Pradaxa je nadějný lék, který v současné době úspěšně narušuje dříve neotřesitelný monopol Warfarinu. V budoucnosti bude jistě běžně předepisovaným preparátem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů