Polypy močového měchýře jsou výrůstky sliznice jeho stěny, které se vyklenují do dutiny měchýře. K obecnému pochopení problematiky polypů (které se mohou vyskytovat prakticky na jakékoliv sliznici v těle) doporučuji tento obecný text.

 

Příčiny: Příčiny vzniku polypů nejsou příliš známé. Objevují se spíše u lidí vyššího věku, rizikovým faktorem může být kouření a předpokládá se vliv různých průmyslových chemických látek (zejména různé organické sloučeniny). V jižnějších zeměpisných šířkách nelze opomenout ani vliv parazitárního onemocnění schistosomózy, kdy parazité žijí v močovém měchýři a dráždí jeho stěnu.

 

Polypy močového měchýře jsou poměrně často nádorové. Někdy jsou nezhoubné, někdy však zhoubné, a jsou tak de facto počáteční formou rakoviny močového měchýře. Na druhou stranu je tato forma velmi dobře a jednoduše léčitelná, je-li diagnostikována včas.

 

 

Projevy: Polypy se většinou neprojevují, někdy mohou způsobovat krvácení s nálezem krve v moči. Relativně vzácně mohou být spojeny s nepříjemnými pocity a bolestí při močení.

 

 

Diagnostika: Polypy můžeme najít při náhodném ultrazvuku břicha, je však důležité, aby byl prováděn u pacienta s plným močovým měchýřem, kdy je jeho stěna lépe přehledná. Jindy nás k podezření na polypy vede vyšetření moči s nálezem krve a následným ultrazvukem. Nejlepším vyšetřovacím postupem je ovšem endoskopická cystoskopie se zavedením přístroje skrz močovou trubicí, při které si lékař vnitřek močového měchýře prohlédne na vlastní oči.

 

Polypy mocoveho mechyre - schema

Schéma prohlížení vnitřku moč. měchýře endoskopickým

přístrojem zasunutým skrz močovou trubici

 

 

Léčba: Vzhledem k obtížnému odlišení nezhoubných a zhoubných nádorových polypů je nejlepší metodou zavést při cystoskopii do močového měchýře pracovní kličku a polypy odříznout. Následně lze získané polypy odeslat na histologické vyšetření. Nádorové polypy mají ovšem tendenci se po čase znovu tvořit, proto jsou po zákroku nutné pravidelné urologické kontroly.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů