Podkovovitá ledvina není nemocí v pravém slova smyslu, je spíše odchylko od normy, která vede ke vzniku tvarově značně odlišné ledviny. Odborný název pro tento stav je ren arcuatus [ren arkuátus].

 

Příčiny

Příčina vzniku podkovovité ledviny není jasná, jde nejspíše o vliv genetických faktorů uplatňujících se při embryonálním vývoji jedince. Není nicméně známá konkrétní genetická mutace, která by stav způsobovala. Podkovovitá ledvina se více vyskytuje u mužů a předpokládá se její výskyt asi u jednoho člověka z 300-500 lidí, kromě toho je častěji pozorována u žen s Turnerovým syndromem.

 

 

Projevy

Jak jistě víme, ledvina je párový orgán, který najdeme v břiše. Při embryonálním vývoji nicméně v tomto případě dochází k jejich srůstu do jedné struktury, která vypadá jako podkova. Z takto vytvořené velké ledviny obvykle vychází dva močovody. Podkovovitá ledvina nemá žádné příznaky, u některých forem však může deformace tkáně zhoršit odtok moči. V takovém případě se zvyšuje riziko výskytu některých komplikací jako je vezikoureterální reflux, vznik hydronefrózy, močových kamenů a zánětu ledvin. U lidí s podkovovitou ledvinou je kromě toho zvýšené riziko vzniku některých forem rakoviny ledviny (zejména Wilmsův tumor).
 

Podkovovita ledvina - schema

 

 

Diagnostika

Podkovovitá ledvina je většinou náhodně nalezená pomocí některé ze zobrazovacích metod jako je ultrazvuk, CT vyšetření nebo magnetická rezonance.

 

 

Léčba

Samotná podkovovitá ledvina se nijak neřeší ani neléčí, řeší se pouze její komplikace, zejména je-li přítomná porucha odtoku moči a močové kameny.


Zdroje
https://www.urologyhealth.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů