Perthesova choroba [pertésova] je kostní onemocnění, které se typicky vyskytuje v dětském věku (obvykle u dětí mladších 10 let) a znamená odumření části stehenní kosti. Postižena je hlavice stehenní kosti, která tvoří část důležitého kyčelního kloubu.

 

Příčiny

Přesná příčina není známá, ale předpokládá se, že důvodem je narušené cévní zásobení hlavice stehenní kosti. Někdy vede ke vzniku Perthesovy choroby neúměrná fyzická aktivita s přetížením kyčelního kloubu, jindy může být Perthesova choroba komplikací léčby vrozené dysplazie kyčelního kloubu a v řadě případů není vyvolávající mechanizmus jasný. Obecně řečeno jsou výrazně častěji postižení chlapci než dívky.

 

 

Projevy

Nedostatečné krevní zásobení způsobí odumření části stehenní kosti (osteonekróza) v místě hlavice, odumřelá tkáň se postupně odstraňuje a je nahrazována novou kostní tkání. Během tohoto procesu je ovšem výrazně snížená stabilita kyčle. Důsledkem je bolest kyčle, která se zhoršuje při pohybu, a omezená pohyblivost v postiženém kyčelním kloubu. Postižený člověk může začít při chůzi kulhat. Většinou je postižený pouze jeden kyčelní kloub, ale jsou popisovány i současná oboustranná postižení.

 

 

Diagnostika

Diagnóza je stanovena na základě ortopedického vyšetření s provedením rentgenového snímku postižené kyčle, který onemocnění hlavice stehenní kosti ukáže. V diagnóze může pomoci i ultrazvuk kyčelního kloubu.

 

 

Léčba

Léčbu vedou ortopedi a závisí na tíží stavu a konkrétních příznacích. Postižená končetina by se neměla přetěžovat, někdy se provádí trakce (terapie tahem) k zajištění co nejlepší postavení kloubu ke správnému hojení. V řadě případů se používají speciální dlahy a další ortopedické pomůcky k udržení končetiny v žádoucím postavení.

 

Fyzická aktivita není ve většině případů na škodu, ale přednost by měly mít aktivity, které nezatěžují klouby dolních končetin jako je například plavání. V ideálním případě dítě podstoupí intenzivní rehabilitaci řízenou odborníky. Léčba je spíše dlouhodobá a může trvat i několik měsíců s dalším pravidelným sledováním až do konce dospívání. V některých případech se na kloubu provádí ortopedické operační zákroky, jejichž přesný charakter a průběh bych již nechal na vysvětlení zkušeným ortopedům.


Zdroje
https://orthoinfo.aaos.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů