Pakloub (odborně pseudoartróza) patří zejména do problematiky týkající se chirurgie a ortopedie, jde totiž o poruchu hojení zlomenin kostí. V místě zlomeniny nevzniká kostní tkáň, ale bývá zde přítomno pouze měkké vazivo s tekutinou.

 

Příčiny: Pakloub může vzniknout tehdy, pokud není zlomenina správně ošetřena a zafixována, nebo není-li končetina dostatečně imobilizována. Je to vcelku logické – pokud se úlomky kostí vůči sobě příliš pohybují, jejich srůst je ztížen. Další příčinou může být vyšší věk pacienta, celková podvýživa a porucha výživy kosti v místě zlomeniny (např. způsobená poruchou prokrvení při poškození měkkých tkání a cév v době vzniku zlomeniny). Závažnou příčinou vzniku a přetrvávání pakloubu je bakteriální infekce, která se do místa zlomeniny dostane a brání jejímu zhojení.

 

Projevy: Pakloub se projevuje bolestí kosti, která přetrvává po zdánlivě úspěšném ošetření zlomené kosti. Kromě bolesti se může objevit i otok okolních tkání. Končetina s pakloubem nebývá plně funkční, což je dobře patrné zejména na dolních končetinách.

 

Diagnostika: Při podezření na pakloub by měl dotyčného vyšetřit chirurg (či ortoped) a provést rentgenové vyšetření postižené kosti. Rentgen pomůže nejen prokázat pakloub, ale odlišit dobře prokrvené (vitální) a špatně prokrvené (avitální) paklouby.

 

Léčba: U pakloubu se zachovaným cévním zásobením lze někdy zlepšením fixace kostí v místě zlomeniny dosáhnout vyhojení pakloubu. Případy, kdy je narušené cévní zásobení, jsou složitější, a mohou si vyžádat implantaci kostních štěpů, případně kostních a cévních štěpů. Některé infikované formy pakloubu, které nereagují na žádnou dostupnou léčbu, mohou vést i k amputaci postižené končetiny, to je však naštěstí velmi vzácné.


Zdroje
https://orthoinfo.aaos.org
https://www.orthobullets.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů