Ovariální hyperstimulační syndrom je stav, se kterým se mimo gynekologii běžně nesetkáme, poměrně často jím však trpí ženy podstupující umělé oplodnění a dárkyně vajíček.
Příčiny: Během složitého procesu umělého oplodnění je nutné odebrat dotyčné ženě (nebo jiné ženě, která slouží jako dárkyně) vajíčka z vaječníků. Vajíčka jsou ženské pohlavní buňky, které zrají ve vaječnících. Obvykle plně dozraje pouze jedno vajíčko během jednoho menstruačního cyklu. V případě odběru je nicméně nutné, aby dozrálých vajíček bylo více, a proto se ženě podají hormonální preparáty (často jde o opakované podávání choriového gonadotropinu) stimulující dozrávání vajíček ve vaječnících. Jde samozřejmě o značný zásah do organizmu ženy s uvolněním velkého množství hormonů a dalších sloučenin z vaječníků, což může u některých žen vyvolat hyperstimulační syndrom.
Projevy: Příznaky ovariálního hyperstimulačního syndromu obvykle zahrnují nevolnost, trávicí potíže, nadýmání, průjmy a zvýšení tělesné hmotnosti. V těžších případech se může objevit voda na plicích, voda v břiše, dušnost a bolesti na hrudi. Ovariální hyperstimulační syndrom je nutno považovat za výrazně prosrážlivý stav, u kterého je vysoké riziko vzniku trombózy dolních končetin a plicní embolie. Další komplikací je možnost, že zvětšené vaječníky u ženy se mohou uskřinout (torze vaječníků).
Diagnostika: Na syndrom je vhodné pomýšlet u ženy, která prodělala nedávnou stimulační léčbu a má výše uvedené obtíže. Tekutinu v břiše a okolo plic najdeme pomocí ultrazvuku, který ukáže i významně zvětšené vaječníky.
Léčba: Stav se většinou nemusí léčit a za několik týdnů sám přejde. Po dobu trvání obtíží je vhodné preventivní podávání léků na ředění krve (ideálně nízkomolekulární heparin) jako prevence vzniku krevních sraženin. Velký objemný ascites způsobující obtíže je možné vypustit.