Voda je pro nás zcela nepostradatelná. Lidské tělo je tvořeno z velké části právě touto tekutinou a do několika dnů bez přísunu vody umíráme, nebo je bez ní náš organizmus alespoň těžce poškozen. Přesto je možné se touto životodárnou tekutinou otrávit, i když pojem "otrava" není zcela správný, protože jde spíše o rozvrat vnitřního prostředí organizmu.

 

Příčiny: Příčinou stavu je nadměrný přísun vody, která neobsahuje dostatek minerálních látek. Je nutno dodat, že nejde o častý stav, protože organizmus má relativně slušnou kapacitu a obranné mechanizmy, které mají udržet stabilní vnitřní prostředí. Riziko narůstá s množstvím vypité vody a se současným výdejem minerálů z organizmu (například pocení při nadměrné fyzické aktivitě, pocení v horkém prostředí) a sníženým přísunem živin. Ohroženější skupinou jsou zcela jistě dívky s mentální anorexií.

Je velmi obtížné říci, kolik vody je třeba k nebezpečné otravě. Jde o celkový stav organizmu, věk, funkční kapacitu ledvin a rychlost pití vody. Obecně řečeno by měl být organizmus dospělého zdravého člověka schopen se vyrovnat s příjem i více než 15 litrů vody denně, ale už jde v takovém případě nepochybně o hazard.

 

Projevy: Při nadměrném přísunu vody dojde k naředění prostředí v organizmu, v němž žijí buňky. Na základě fyzikálního procesu osmózy má voda vždy tendenci pronikat polopropustnými membránami z prostoru nižší koncentrace do prostředí koncentrovanějšího. No, a protože koncentrovanější prostředí je uvnitř buněk, začne voda proudit právě do nich. Buňky se nadbytkem vody nafouknou a začnou odumírat. Nejzávažnější je tento proces v mozku, kde dochází k otoku mozku a zvýšení nitrolebního tlaku. Souběžně s tím se objeví příznaky, jako jsou nevolnost, bolesti hlavy, zvracení, poruchy vědomí a nakonec smrt.

 

Diagnostika: V krevních náběrech postiženého najdeme výrazný pokles koncentrace minerálů v krvi (např. sodíku, chloridů, draslíku). To neznamená, že je těchto minerálů absolutní nedostatek, ve skutečnosti jde "jen" o jejich již zmíněné naředění.

 

Léčba: Důležité je zastavit přísun vody, zajistit přísun tekutin s dostatečnou koncentrací iontů (formou koncentrovanějších infúzí) a případně podávání diuretik, která by měla umožnit odstranění přebytečné tekutiny z těla. Vzhledem k tomu, že diuretika způsobí i ztrátu minerálů, je nutné jejich zmíněné doplňování. Pacienti s těžšími formami otravy vodou by měli být hospitalizováni na lůžkách intenzivní péče s pravidelnými kontrolami základních životních funkcí a koncentrace krevních iontů.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů