Skip to main content
 


Ostatní 61

61. Psoriasis

 

Psoriáza (lupénka) je potenciálně závažné chronické kožní onemocnění, které vzniká na imunopatologickém podkladě. Prevalence v populaci se pohybuje okolo 2%. Rozlišujeme typ 1 vznikající u mladých lidí s rodinným výskytem a typ 2 u starších jedinců s mírnějšími projevy.

Příčiny: Lupénka vzniká v důsledku genetické predispozice a působení zevních spouštěčů. Mezi potenciální faktory spouštějící latentní onemocnění, nebo zhoršující jeho projevy řadíme zvýšený stres, některé léky (beta-blokátory, lithium), infekce (zejména streptokokové) a hormonální změny.


Projevy: Psoriáza se projevuje zejména svědivou zarudlou kožní vyrážkou s bělavými šupinami na povrchu. Ložiska mohou být splývavá a vytvářet i větší plochy, velmi často je postižena kštice a nehty (dolíčkování nehtů). Jednou z těžších forem je tzv. pustulózní forma, kdy v terénu psoriázy vznikají vesikuly a pustuly.

Nepříjemnou formou je psoriasis arthropatica se zánětlivým postižením kloubů. Většinou se objevuje oligoartritida drobných kloubů ruky včetně DIP (revmatoidní artritida DIP běžně nepostihuje!), přítomna může být i daktylitida (párkovité prsty), entezitidy a oční záněty (konjunktivitida, uveitida). Axiální forma artropatie postihuje sakroiliakální skloubení a meziobratlová skloubení a projevuje se bolestmi zad a SI skloubení.


Diagnostika: Diagnózu by měl stanovit dermatolog. Základem je vzhled ložisek, případné postižení kloubů a častá pozitivní rodinná anamnéza. Při pochybnostech je možná biopsie z ložiska a histologické vyšetření získaného vzorku.


Léčba: Terapie závisí na závažnosti onemocnění, je možno kombinovat lokální a celkovou farmakoterapii. Z lokální léčby se používají emoliencia, keratolytika (masti s kyselinou salicylovou), retinoidy, lokální kortikosteroidy a dehtová terapie. Poměrně dobrý efekt na kožní ložiska psoriázy má fototerapie (UVB).

Příklady lokální terapie:
Excipial Lipolotio –zvlhčuje
Ichtoxyl – dehtová mast
Locoid – slabší kortikosteroid
Beloderm – středně silný kostikosteroid

Systémová léčba zahrnuje podávání acitretinu, metotrexátu nebo cyklosporinu A. Nejtěžší formy psoriázy mohou být léčeny pomocí biologické terapie (anti-TNF protilátky). Systémová terapie je vhodná i u psoriatické artritidy.

Důležitou formou terapie u těžších forem psoriázy je lázeňská léčba, doporučuje ji dermatolog, RHB lékař nebo revmatolog.

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů