Ortnerův syndrom je vzácný stav, který úzce souvisí se srdečními onemocněními, přesněji s postižením levé srdeční síně.

 

Příčiny: Nejčastější příčinou vzniku Ortnerova syndromu je zúžení mitrální chlopně, která způsobí přetěžování levé síně. Krev přes zúženou chlopeň jen obtížně protéká, má tendenci se hromadit v levé síni a to vede k jejímu zvětšování a rozšiřování. Rozšířená srdeční síň může utlačit nerv (levý nervus laryngeus reccurens), který inervuje levou hlasivku a to vede k jejímu ochrnutí. Méně často byl útlak nervů způsobující Ortnerův syndrom pozorován při plicní hypertenzi a u aneurysmatu hrudní aorty.

 

Projevy: Ortnerův syndrom se projevuje trvajícím chrapotem, částečné zúžení v místě hrtanu může způsobit i potíže s dýcháním, stridor a dušnost.

 

Diagnostika: Ochrnutí hlasivky může dobře vidět lékař ORL (ušní-nosní-krční) při pohledu speciálním zrcátkem. Zvětšení levé srdeční síně, chlopenní vady a aneurysma aorty mohou být prokázány echokardiograficky.

 

Léčba: Terapie je obtížná, léčba vyvolávající příčiny může uvolnit postižený nerv a to poněkud zlepší příznaky. Na druhou stranu jsou nervy ovládající hlasivky velice citlivé a k nápravě funkce již nikdy dojít nemusí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů