Okultní krvácení znamená takové krvácení do trávicího traktu, kdy nejsme schopni krev ve stolici najít pouhým okem. Příčin okultního krvácení je celá řada a najdete je v textu o krvi ve stolici.

Test na okultní krvácení (OK test) – OK test je dostupný a relativně jednoduchý způsob zjištění okultní krvácení do stolice. Test je založen na detekci krevního barviva hemoglobinu ve stolici. Jedná se v současné době o jednu z nejdůležitějších metod vyšetření stolice.

 

Provedení: Test provádí sám vyšetřovaný doma. U starších testů se musela 3 dny dodržovat dietní omezení, tj. vyloučit ze stravy potraviny, jako jsou salámy, uzeniny, syrové maso, špenát, kedlubny apod. Tyto potraviny totiž mohly způsobit falešně pozitivní nález. Moderní testovací soupravy již dodržování diety nevyžadují a riziko falešně pozitivního výsledku je u nich výrazně nižší. Testovat by se neměli lidé s průjmovým onemocněním a ženy během menstruace.  Přesný postup získání a uložení vzorku závisí na konkrétním testu a vysvětlí ho lékař, který test pacientovi vydá (případně je nutné si přečíst návod u daného testu). 

 

Screeningová metoda: Podle doporučených postupů screeningového programu v ČR může test na okultní krvácení bezplatně podstoupit každý člověk ve věku 50-54 let jedenkrát ročně a ve věku nad 55 let jedenkrát za dva roky. Testovací soupravy jsou k dostání u praktického lékaře. Testy jsou nicméně i ve volném prodeji a každý si je může za vlastní peníze zakoupit v lékárně.Výhody: Velkou výhodou a zároveň nevýhodou je velká citlivost vyšetření a riziko falešně pozitivního výsledku. Kromě toho je-li OK test pozitivní, tak je nutno ve vyšetřování pokračovat dále – nejlépe provést kolonoskopii, která lékaři zobrazí celý vnitřek tlustého střeva. OK test totiž jen prokáže přítomnost krve ve stolici, ale nic nám neřekne o její příčině. Jistě vás napadne otázka, proč tedy místo OK testu rovnou každému 50letému člověku neprovést kolonoskopii? Teoreticky by to asi bylo lepší, ale jedná se už o náročnější vyšetření (pro pacienta a lékaře) a takové množství preventivních kolonoskopií by naše zdravotnictví nebylo schopno provést.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů