Tento text je doplňkem k textu o očkování, který doporučuji přečíst jako první.

Očkovací kalendář je označení pro povinný a bezplatný očkovací program, který se týká každého dítěte. V tomto programu jsou děti očkovány proti nejnebezpečnějším a (dříve) nejrozšířenějším chorobám. Očkování probíhá zejména v prvních letech života a pokračuje až do dospívání. Kalendář se postupem času mění a vylepšuje, jsou do něj přidávány další očkovací látky.

V roce 2018 vypadal očkovací kalendář asi takto (obrázek ukazuje i srovnání s minulostí):

 

1. Tuberkulóza – Podává se oslabený kmen bakterie Bacillus Calmette Guérin a aplikuje se zásadně mělce do kůže v oblasti levého ramene. Normální reakcí je vznik hnisavého vřídku, který se následně zajizví. Toto „označkování“ pak máme po celý život (stačí se pozorně podívat). V dnešní době se proti TBC nicméně plošně neočkuje, očkování se provádí jen u vybraných jedinců s vyšším rizikem nákazy.

2. Záškrt – Základem očkovací látky je zneškodněný toxin (tzv. toxoid), který nemoc způsobuje. Naše tělo si proti němu vytvoří protilátky a při setkání se skutečným nebezpečným toxinem ho tyto protilátky zničí.

3. Tetanus – Základem očkovací látky je opět zcela bezpečný toxoid zbavený toxického účinku.

4. Černý kašel – Vakcína obsahuje části předem rozložených bakterií, proti kterým si vytvoříme imunitní reakci. Ačkoliv se provádí přeočkování, není efekt vakcíny tolik dlouhodobý, a proto se počet případů černého kašle poněkud zvýšil. Situace se možná bude řešit vyšším počtem přeočkování, ale to ukáže až čas.

5. Hepatitida typu B – Viz. předchozí vakcína, zde jde však o části předem rozložených virů.

6. Nemoci způsobené hemofilem – Tato relativně nová vakcína (v povinné očkovacím programu je od roku 2001) opět obsahuje části rozložených bakterií.

7. Dětská mozková obrna – Základem vakcíny byl dříve oslabený neškodný virus způsobující toto jinak závažné onemocnění, nyní se to změnilo na aplikaci neživého viru.

8. Zarděnky – Základem vakcíny je oslabený neškodný virus způsobující tuto nemoc

9. Spalničky – Základem vakcíny je opět oslabený neškodný virus způsobující tuto nemoc

10. Příušnice – I zde je podstatou vakcíny oslabený neškodný virus.

 

Závěr: Povinný dobře fungující očkovací program (jeden z mála těch pozitivních pozůstatků komunistického režimu) řadí ČR z hlediska epidemiologie závažných chorob mezi světovou špičku. Tak musíme doufat, že si to pod vlivem některých nátlakových skupinek nepokazíme – viz můj článek o rizicích očkování.


Zdroje
http://www.vakcinace.eu
https://www.vaccines.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů