Nokardióza je málo časté infekční onemocnění, které postihuje především plíce, postihnout však může i jiné orgánové soustavy.

 

Příčiny

Příčinou onemocnění jsou bakterie známé jako nokardie, je jich více podtypů a vyskytují se prakticky celosvětově. Nokardie se mohou šířit vzduchem, někdy jsou vdechnuty s prachem nebo jinými drobnými částečkami unášenými větrem. Kromě toho žijí nokardie běžně v ústní dutině řady lidí a přitom žádné obtíže nezpůsobují. Nokardiózám totiž obvykle zabrání imunitní systém, a proto se infekce objevují zejména u lidí s oslabenou imunitou.

 

 

Projevy

Nejčastějším projevem nokardiové infekce je těžce probíhající zápal plic s kašlem, dušností a vysokými teplotami. Velmi nebezpečná je i forma napadající mozek, při které se objevují bolesti hlavy a další známky zánětu mozku. U některých lidí dokonce vzniknou mozkové abscesy. Kromě plic a mozku může být postiženo i srdce (infekční endokarditida) a kůže (zánět podobný streptokokové růži). U lidí s velmi oslabenou imunitou může zánět postihnout prakticky všechny tkáně v těle za vzniku těžké sepse.

 

 

Diagnostika

Bakterie lze kultivovat ze získaných vzorků tělesných tekutin v mikrobiologické laboratoři, nicméně kultivace je u nich složitější a navíc se na tuto infekci většinou nemyslí. Včasná diagnóza je z těchto důvodů velice obtížnou věcí.

 

 

Léčba

Základem léčby jsou antibiotika, terapie musí být mnohdy dlouhodobá. I při maximální terapii je ovšem prognóza některých forem nokardiózy (postižení mozku, sepse) velmi špatná.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://rarediseases.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů