Skip to main content
 


Nedostatek vitaminu B2

Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde.

 

Vitamin B2 je označením pro sloučeninu riboflavin. Člověk ji nedokáže vytvářet a musí ji přijímat v potravě. Vyskytuje se ve větším množství v kvasnicích, ořeších, v mléce, vejcích, v mase a ve zvířecích játrech. Je součástí řady enzymů a hraje komplexní roli v metabolizmu buněk a základních živin.

 

Příčiny: Hlavní příčinou nedostatku vitaminu je snížený přísun v potravě. Více ohroženi jsou vegetariáni, neboť tento vitamin získáváme spíše (ale nejen) z živočišných zdrojů. Další skupinou pacientů s nedostatečným příjmem vitaminů ze skupiny B jsou chroničtí alkoholici a ženy s mentální anorexií. Kromě toho může být nedostatek vitaminu způsoben některou z poruch vstřebávání živin v trávícím traktu.

 

 

Projevy: Projevy nedostatku jsou poměrně neurčité a nespecifické. Mohou se objevit bolavé koutky a rozpraskané rty, suchý a rozpraskaný jazyk a lámavé nehty. U dětí se objevují poruchy růstu a tělesného vývoje.

 

 

Diagnostika: Podezření na nedostatek vitaminu B2 získáme z klinických příznaků a přítomnosti rizikových faktorů způsobujících nedostatek vitaminu (viz. příčiny). Přesné hladiny vitaminů v těle se nestanovují, teoreticky však lze vyšetřit množství riboflavinu vylučovaného do moči a z této hodnoty odvodit jeho množství v těle.

 

 

Léčba: Nejvhodnější je přijímat vitaminy v potravě, v případě nutnosti existuje celá řada preparátů s dostatečným obsahem B2. Vitamin se z těla vylučuje močí a je prakticky nemožné se jím předávkovat (což však neplatí o všech vitaminech).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů