Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin B1 je označení pro sloučeninu thiamin. Je to ve vodě rozpustný vitamin, který si naše tělo neumí vytvářet a musíme ho proto přijímat v potravě. Thiamin je součástí řady enzymů nutných pro metabolizmus základních živin a je důležitý pro tvorbu některých neuromediátorů. To jsou chemické sloučeniny, které v nervové soustavě přenášejí signály mezi nervovými buňkami. Velmi bohatý je obsah thiaminu v kvasnicích, dále jej nalézáme v obilovinách, rýžových slupkách, vejcích, bramborách, v játrech a mase zvířat, zejména ve vepřovém.

 

Příčiny: Příčinou může být nedostatečný přísun thiaminu v potravě, v našich zeměpisných šířkách to může být případ chronických těžce nemocných pacientů a alkoholiků. Jinou možností jsou chronická onemocnění trávicího traktu, která jsou spojená s poruchami vstřebávání živin a poškozením jater, opět velmi typickým pro alkoholiky.

 

Projevy: Nejvíce postižené orgánové soustavy při nedostatku thiaminu jsou nervová soustava a kardiovaskulární aparát. Plně rozvinuté onemocnění se nazývá beri-beri a má dvě formy - suchou a vlhkou. U suché beri-beri dominuje poškození nervů a vzniká polyneuropatie vedoucí k brnění končetin, poruchám reflexů, citlivosti a hybnosti. U vlhké beri-beri je hlavní postižení srdce, které se zvětšuje a přestává správně pumpovat. Srdeční selhávání je spojené s otoky a nemocného bez léčby usmrtí. V ČR se s plně rozvinutou beri-beri zřejmě nesetkáme, ale výše zmíněné příznaky se objevit mohou spolu s únavou, nechutenstvím, bušením srdce, bolestmi hlavy a dalšími neurčitými obtížemi.

Poškození očního nervu může vyvolat poruchy vidění, narušené vnímání barev a výpadky zorného pole.

I mozek je nedostatkem thiaminu postižen a u alkoholiků je právě toto důležitým faktorem pro vznik Wernickeho encefalopatie a Korsakovova syndromu, který se projeví poruchami paměti, demencí a vymýšlením si chybějících faktů.

 

Diagnostika: Pravděpodobnou diagnózu lze učinit při přítomnosti některé z obtíží a zároveň při rizikových faktorech nedostatku thiaminu (viz příčiny). U chronických alkoholiků můžeme nedostatek thiaminu předem považovat za hotovou věc.

 

Léčba: Thiamin lze podávat ve vitaminových přípravcích, obvykle v komplexu s ostatními vitaminy ze skupiny B.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů