Nedostatek imunoglobulinu A (IgA) je vrozené onemocnění, které sice může způsobit různé komplikace, ale není vyloženě nebezpečné. Imunoglobulin A je typ protilátek, které jsou zodpovědné za slizniční imunitu, tj. obranu sliznic proti mikroorganizmům.
 
Příčiny
Příčinou jsou vrozené genetické mutace, které různými způsoby narušují tvorbu imunoglobulinu A. Předpokládá se, že nedostatek imunoglobulinu A je velmi častý a vyskytuje se u jednoho lidí z několika set.
 
 
Projevy
Hlavním projevem je oslabení imunity sliznic, což vede k častějším infekcím dýchacích cest (infekce horních cest dýchacích, záněty průdušek a zápaly plic),  trávicího traktu a močové soustavy. Vzhledem k faktu, že zbytek imunitního systému funguje dobře, nebývají nicméně infekce dramatické a mnoho lidí o své vrozené poruše ani neví. U lidí s nedostatkem IgA nebyl pozorován zvýšený výskyt nádorů, ale byl u nich popisován častější výskyt některých autoimunitních nemocí.
 
Pozn: Gastroenterologové vědí, že nedostatek imunoglobulinu A může zkomplikovat diagnostiku celiakie. Diagnóza je totiž stanovována na základě zjištění zvýšené koncentrace jednoho podtypu IgA protilátek v krvi (tzv. IgA proti tkáňové transglutamináze). Lidé, kteří mají jak celiakii, tak nedostatek IgA, budou mít toto vyšetření falešně negativní.
 
 
Diagnostika
Diagnózu zjistíme vyšetřením koncentrace IgA protilátek v krvi pomocí odběru vzorku žilní krve.
 
 
Léčba
Samotný nedostatek IgA nelze vyléčit, je proto nutné předcházet infekcím správnou životosprávou a v případě jejich propuknutí je včas léčit (typicky jde o bakteriální infekce dobře léčitelné antibiotiky).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.hopkinsmedicine.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů