Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Fosfor je prvek, který má pro náš organizmus nepostradatelnou funkci. Spolu s vápníkem je totiž ve formě fosforečného iontu (fosfátu) stavebním prvkem kostí a zubů. V potravě se poměrně velké množství fosforu vyskytuje v mase, mléce, vejcích a luštěninách.

 

Příčiny: Příčinou může být nedostatečný příjem fosfátů v potravě, obvykle se u těžších forem nedostatku kombinuje s poruchou vstřebávání živintrávicím traktu a-nebo s chronickým alkoholizmem. Pokles množství fosfátů v krvi, pozorujeme i u podvyživených osob, kterým najednou dodáme velké množství potravy (tzv. realimentační syndrom) – fosfát se spotřebovává v usilovném buněčném metabolizmu při dodání chybějících živin. Pokles fosfátů v krvi může být spojen i s nadměrnou činností příštítných tělísekhyperparatyreózou, kdy se zvyšuje hladina vápníku v krvi. Součin koncentrací vápníku a fosfátů v krvi zůstává stejný, a proto v takovém případě poklesne hladina fosforu.

 

Projevy: Nedostatek fosforu podobně jako nedostatek vápníku vede k poruchám stavby kostí a zubů. Zuby se častěji kazí, kosti ztrácí svou sílu a snadno se lámou. Nemocní také trpí ztuhlostí a bolestmi kloubů. Dále bývají přítomny nespecifické příznaky, jako je únava a nechutenství. Fosfor má význam i pro stabilitu červených krvinek a jeho výrazný nedostatek může v některých případech vyvolat chudokrevnost kvůli jejich zvýšenému rozpadu.

Pozn: U realimentačního syndromu může být pokles fosforu tak náhlý, že se objeví nebezpečné příznaky, jako jsou poruchy srdečního rytmu a následná srdeční zástava.

 

Diagnostika: Hladinu fosforu v krvi můžeme poměrně dobře zjistit z jednoduchého krevního náběru. Pochopitelně je nutné si uvědomit, že hladina krevního fosforu nemusí vždy korelovat s jeho celkovým množstvím v těle.

 

Léčba: Je nutné zajistit dostatečný příjem fosforu v potravě a není-li to možné, pak alespoň v potravinových doplňcích. V těle se nachází více než půl kila fosforu a denní příjem fosforu u dospělého člověka je cca 800 miligramů denně. K předávkování fosforem sice nedochází, na druhou stranu ovšem jeho hladina úzce ovlivňuje hladinu vápníku a to v nepřímé úměře – nadbytek fosforu má tendenci způsobit snížení hladiny vápníku v krvi se všemi důsledky. Stejně tak zvýšený příjem fosforu narušuje vstřebávání železa a může vyvolat i příznaky jeho nedostatku.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů