Nedostatek erytropoetinu je nepříjemný problém, který se vyskytuje zejména u lidí s nemocnými ledvinami. Erytropoetin je důležitý hormon, který je produkován především tkání ledvin. Erytropoetin je produkován především za situace, kdy mají tkáně organizmu málo kyslíku a jeho účinkem dochází ke stimulaci krvetvorby (tj. produkce červených krvinek v kostní dřeni) včetně zvýšení tvorby hemoglobinu.

Příčiny: Nedostatek erytropoetinu se obvykle objevuje u nemocných s chronickým selháváním ledvin, lze jej předpokládat u většiny dlouhodobě dialyzovaných pacientů. Kromě toho hladina erytropoetinu klesá u jiných systémových chronických chorob (např. některé autoimunitní nemoci).


Projevy: Nedostatek erytropoetinu se vcelku logicky začne projevovat narušením tvorby červených krvinek v kostní dřeni a nevyhnutelným důsledkem je chudokrevnost a s ní související anemický syndrom.

 
Diagnostika: Nedostatek erytropoetinu lze prokázat vyšetřením hladiny tohoto hormonu ze vzorku žilní krve.
 
 
Terapie: Jako účinnou terapii lze podávat preparáty obsahující erytropoetin vyrobený rekombinantní DNA technologií. Určitým problémem pravidelné aplikace těchto léků jsou nicméně nežádoucí účinky v podobě vysokého tlaku a vyššího rizika plicní embolie, infarktu srdečního svalu a ischemické mozkové příhody.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://care.diabetesjournals.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů