Návaly horka jsou subjektivně nepříjemné pocity vjemu tepla, které se obvykle šíří po horní polovině těla do horních končetin a do obličeje. Velmi často se vyskytují u žen a jsou hormonálně podmíněné. Příčin tohoto problému ovšem může být mnohem více.

 

Příčiny:

1. Menopauza – Návaly jsou typické pro ženy procházející menopauzou. Po skončení menopauzy většinou vymizí, do té doby mohou ale ženě značně znepříjemňovat život. Účinné a přitom bezpečné řešení lékařská věda nezná. Jistě lze ženě v přechodu podávat hormony k oddálení těchto příznaků, to však po delší době začne zvyšovat riziko řady nebezpečných nemocí, například rakoviny prsu. Jedinou možností bezpečné "léčby" symptomů je fyzioterapie, psychoterapie a lze doporučit i prostředky alternativní medicíny.

 

2. Zvýšená funkce štítné žlázy – Pocity horka, nesnášenlivost zvýšené teploty v okolí a třes jsou příznaky typické pro vyšší koncentraci hormonů štítné žlázy. Vyskytuje se častěji u žen, léčba spočívá v podávání preparátů tlumících funkci štítné žlázy.

 

3. Jídlo – Některé potraviny mohou vyvolat náhlý pocit horka a pocení. Nemám nyní na mysli horké potraviny (tam lze ohřátí organizmu očekávat), ale jídla obsahující látku kapsaicin. Tato sloučenina může způsobit náhlé rozšíření cév v těle včetně podkožních, což pak vede k zrudnutí obličeje a pocitu horka. Někdy se může objevit i kolapsový stav. Vysokou hodnotu kapsaicinu nacházíme zejména v pálivých papričkách.

 

4. Psychika – Nelze zapomenout ani na psychickou stránku věci. Emoční labilita, rozčilení, stresová situace, panická ataka to vše může vést k pocitu horka, který se může kombinovat s jakýmikoliv dalšími příznaky (např. bolest na hrudi, dušnost, třes aj.). Máme-li podezření na tuto příčinu, je nejlepším řešením podat léky na uklidnění.

 

5. Karcinoid – Toto je relativně vzácný nádor, který se vyskytuje ve střevech a v plicích. Vylučuje řadu sloučenin, které mohou způsobovat projevy označované jako karcinoidový syndrom. Ten zahrnuje průjmy, bolesti břicha, úbytek na váze, flush [flaš] (záchvatovité zrudnutí obličeje), návaly horka, dušnost, kašel a bušení srdce. Tyto příznaky bývají záchvatovitého charakteru s náhlým začátkem a koncem.

 

Diagnostika: Důležitý je rozhovor s pacientem (či častěji pacientkou), ptáme se zejména na stresové situace a přítomnost jiných obtíží. Z krevních náběrů bychom měli vždy zkontrolovat hormony štítné žlázy.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů