Myolastan je preparát, který poměrně často předepisují praktičtí lékaři, internisté a neurologové pacientům s nemocnou páteří. Účinnou látkou je sloučenin tetrazepam, která je odvozena od benzodiazepinů (léky na uklidnění).

 

Princip: Tetrazepam účinkuje na svalovinu, relaxuje a uvolňuje ji, oproti jiným benzodiazepinům má však jen velmi slabé tlumivé účinky.

 

Indikace: Myolastan většinou předepisujeme u bolestí zad, u zablokované páteře se staženými páteřními svaly a proti svalovým příznakům některých revmatických chorob. Uvolnění svaloviny způsobí úlevu a usnadní případnou rehabilitaci. Slabé tlumivé účinky pomohu snáze usnout, je potlačena úzkost a to prohloubí pozitivní relaxační účinek na páteřní svalstvo.

 

Podávání: Závisí na doporučení předepisujícího lékaře, většinou se podává jedna 50 miligramová tableta denně před spaním.

 

Nežádoucí účinky: U některých lidí může působit tlumivě a snižovat pozornost, nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Vzácně byly pozorovány různé (a někdy i závažnější) kožní obtíže při užívání přípravku a z tohoto důvodu se v rámci EU zvažuje jeho další používání (2013), ve své praxi jsem se zatím s podobnými nežádoucími účinky ovšem nesetkal.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů