Mucosolvan [mukosolvan] je lék běžně předepisovaný u onemocnění dýchacích cest. Řadí se mezi léky rozpouštějící hlen (mukolytika) a jeho účinnou látkou je sloučenina ambroxol.

 

Princip: Ambroxol usnadňuje sekreci hlenu v dýchacích cestách, rozpouští hlen a umožní jeho snadnější odkašlání. Kromě toho ambroxol stimuluje řasinky v dýchacích cestách k rychlejšímu pohybu, což zlepšuje jejich čistící schopnost a usnadní posouvání hlenu směrem z plic.

 

Využití: Mucosolvan podáváme při zahlenění, které doprovází řadu infekcí horních cest dýchacích, záněty průdušek a zápaly plic. Může se použít i u cystické fibrózy a u komplikací bronchiektázií.

 

Podávání: Mucosolvan se vyrábí v podobě tablet, pastilek, kapek (možno spolknout, nebo použít do inhalace) a sirupu. Zmíním ještě tablety Mucosolvan Long Effect a Mucosolvan Retard, které mají postupné uvolňování a působí po delší dobu, a Mucosolvan Junior sirup určený pro děti, který má menší obsah účinné látky. Dávkování se u jednotlivých forem značně liší a odkazuji vás proto na příbalové letáky.

 

Nevýhody: Mucosolvan má minimum nežádoucích účinků, neměl by se však podávat večer, protože rozpuštěním hlenů vyvolá vlhký kašel, který by nemocného v noci zbytečně vysiloval. Po podání přípravku nelze vyloučit trávicí obtíže a nezávažné alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů