Motilium je lék, který je poměrně často předepisován v gastroenterologii a řadí se mezi tzv. prokinetika. Účinnou látkou je sloučenina domperidon.

 

Princip: Domperidon působí přes nervovou soustavu na svalovinu v trávicí trubici a urychluje její činnost. Tím zlepšuje posun tráveniny trávicím traktem a kromě toho je zde i efekt proti nevolnosti a zvracení.

 

Využití: Motilium se využívá u celé řady trávicích chorob. Lze ho podávat jako pomocný lék při pálení žáhy při návratu žaludečních šťáv do jícnu. Dále pomáhá při pocitech plynatostí a plnosti, využít se může u některých forem dráždivého tračníku, který se projevuje zácpou (lék může fungovat jako projímadlo). Preparát můžeme podávat i u zhoršené vyprazdňovací schopnosti žaludku.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Většinou se podává 1-2 tablety 3x denně. U již probíhajícího zvracení je lépe podat jiné prokinetikum v injekční formě (např. Cerucal a Degan).

 

Nevýhody: Při užívání se mohou objevit různé trávicí obtíže, průjmy a bolesti břicha, ospalost a sucho v ústech. Celkově řečeno jsou však nežádoucí účinky málo časté.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů