Mikuliczův syndrom [mikuličův] je vzácnější stav, který je spojen s chronickým zduřením slinných a slzných žláz. Častěji postihuje ženy a objevuje se spíše ve středním věku.

 

Příčiny: Příčina vzniku Mikuliczova syndromu je nejasná. Předpokládá se, že jde o autoimunitní zánětlivý proces, který postihuje žlázy na krku. Ve zvětšených žlázách je možné najít vysoké množství bílých krvinek ze skupiny B-lymfocytů produkující protilátky IgG4 a novější studie proto považují Mikuliczův syndrom za specifickou formu IgG4 asociované nemoci.

U řady lidí vzniká Mikuliczův syndrom jako důsledek přítomnosti jiných nemocí (Sjögrenův syndrom, tuberkulóza, systémový lupus, lymfomy, leukémie a další).

 

Projevy: U Mikuliczova syndromu se zvětšují slinné a slzné žlázy, přičemž dobře viditelné a hmatné je především zvětšení podčelistních a příušních žláz. Spolu se zvětšením žláz se objevuje porucha jejich funkce – sucho v ústech (se zvýšenou kazivostí zubů a zápachem z úst) a nedostatek slz. Kromě žláz se může objevit i zvětšení mandlí a měkkých tkání krku.

 

Diagnostika: Zvětšení slinných a slzných žláz může být viditelné prostým pohledem, zhodnoceno pohmatem a potvrzeno ultrazvukem. Velmi důležité je provedení biopsie některé ze žláz a vyšetření vzorku pod mikroskopem, které prokáže výraznou přítomnost lymfocytů. Při podezření na syndrom bychom měli pátrat i po přítomnosti dalších výše zmíněných souvisejících nemocí (viz výše).

 

Léčba: Terapie je symptomatická. Do očí se aplikují umělé slzy, které brání vysychání očí, a doporučuje se pravidelný přísun tekutin jako náhrady chybějících slin. Pokud je přítomna některá ze zmíněných souvisejících nemocí, je třeba ji léčit a to může vést k vymizení syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů