Mezenteriální lymfadenitida (lymfadenitis mesenterialis) je méně známé onemocnění, které je nicméně častější, než by se mohlo zdát. Jedná se o zánět mízních uzlin v dutině břišní. Není nebezpečné, ale způsobuje diagnostické obtíže svou podobností s akutním zánětem slepého střeva.

 

Příčiny

Příčinou klasické infekční mezenteriální lymfadenitidy jsou bakterie, které se dostanou průchodem přes střevní stěnu do mízních uzlin v břiše a způsobí jejich zvětšení. Poměrně často jde o bakterii známou jako Yersinia enterocolitica [jersínia enterokolitika], ale přítomny mohou být i jiné mikroorganizmy. Mezenteriální lymfadenitida se může objevit prakticky v jakémkoliv věku, typická je nicméně pro dospívající a mladé lidi. Výskyt u chlapců a dívek je víceméně stejný.

Pozn: Neinfekční zvětšení břišních uzlin je méně časté, nacházíme ho u některých nádorů (např. lymfomy), u Crohnovy nemoci a těžších forem ulcerózní kolitidy.

 

Projevy

Typickými projevy jsou bolesti břicha a zvýšená teplota. Lidé s infekcí obvykle trpí nechutenstvím a mohou se objevit i průjmy. Vzhledem k časté bolesti pravého podbřišku je velmi snadné splést se a provést operační zákrok pro podezření na akutní apendicitidu.

 

Diagnostika

Určit diagnózu není mnohdy vůbec snadné. Anamnéza a fyzikální vyšetření se příliš neliší od akutního zánětu apendixu. Napovědět může ultrazvuk břicha, který neukáže zánětlivé změny na apendixu, ale zato prokáže mnohočetné zvětšení břišních mízních uzlin (což nicméně diagnózu apendicitidy nevylučuje). V krevním obrazu bývá zvýšený počet leukocytů a zvýšené CRP, přítomnost konkrétní bakterie v těle lze zjistit sérologicky. Definitivní diagnóza je někdy určena až diagnostickým chirurgickým zákrokem, který neprokáže zánět slepého střeva, prokáže zvětšení uzlin a případně umožní vzít uzlinu na histologické a mikrobiologické vyšetření. Mikrobiologické vyšetření může prokázat přítomnost bakterií, histologie umožní vyloučit některá jiná závažná onemocnění (například lymfomy).

 

Léčba

Onemocnění nebývá závažné, základem je antibiotická terapie, dieta a v případě průjmů podávání infuzí proti dehydrataci. Součástí léčby jsou léky proti horečce a případně léky proti bolestem.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů