Liposarkom je vzácný zhoubný nádor, který patří mezi tzv. sarkomy, a který vychází z tukové tkáně. Je nebezpečný, ale naštěstí je mnohem vzácnější než jeho nezhoubná varianta známá jako lipom.
 
Příčiny
Přesná příčina vzniku liposarkomu není jasná. Nádor někdy vzniká z normální tukové tkáně, jindy zřejmě zhubnou přeměnou lipomu. Dodejme nicméně, že jde o tak raritní věc, že lipomy považujeme za prakticky neškodné.
 
 
Projevy
Záleží na místě vzniku nádoru. Růst nádorové tkáně může poškozovat a utlačovat okolní tkáně, pokročilejší formy nemoci se projeví vznikem a růstem metastáz. Poměrně často vzniká nádor v tuku dolních končetin a v hluboko uložené tukové tkáni v dutině břišní v blízkosti ledvin a vylučovací soustavy, kdy může vyvolat poruchu odtoku moči, hydronefrózu a poškození ledviny.
 
 
Diagnostika
Ložisko nádoru může být nalezeno pomocí ultrazvuku nebo CT vyšetření. Definitivní diagnóza je nicméně zjištěna až po získání vzorku nádorové tkáně zaslané k histologickému vyšetření.
 
 
Léčba
Základem je chirurgická léčba s kompletním odstraněním nádoru, která v řadě případů může vést k vyléčení. Jsou-li přítomny metastázy, provádí se chemoterapie, ale prognóza je v takovém případě výrazně horší. Kromě vlastního rozsahu nádorového onemocnění má na prognózu vliv i agresivita konkrétního nádoru, která se dá opět určit z histologického vyšetření.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů