Lexaurin je lékem ze skupiny benzodiazepinů a jeho účinnou sloučeninou je látka bromazepam.

 

Princip: Bromazepam ovlivňuje rovnováhu mezi neurotransmitery, což jsou chemické sloučeniny řídící šíření vzruchů mezi nervovými buňkami v mozku. Konkrétně bromazepam (a ostatní benzodiezapiny) posilují vliv neurotransmiteru GABA (gama-aminomáselná kyselina), který má tlumivý vliv. Tím se také vysvětluje zklidňující a svalstvo uvolňující účinek léku.

 

Využití: Lexaurin je používaný u úzkostných stavů spojených s nervozitou, z vyloženě psychiatrických stavů jej lze užít u panické poruchy a fobií. Řada lidí Lexaurin užívá pouze nárazově při náhlém rozrušení. Lék tlumí, uklidňuje a lehce uspává.

 

Podávání: Záleží vždy na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Lexaurin se vyrábí ve formě bílých a růžových tablet o síle 1,5 a 3 miligramy, většinou se užívá 1-3x denně. Kvůli růžovému zabarvení 3 miligramových tablet a tlumícímu účinku se Lexaurinu někdy přezdívá „růžový sen“.

 

Nevýhody: Dlouhodobé užívání benzodiezapinů může vést k silné závislosti, předávkování těmito preparáty může způsobit vážnější poruchu vědomí s utlumením dechového centra. Zásadně se nedoporučuje kombinovat Lexaurin s alkoholem (a dalšími návykovými látkami), který může jeho účinky nepředvídatelně zvyšovat, a dále se nedoporučuje podávání Lexaurinu pacientům s myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů