Léky na rozpouštění a vykašlávání hlenů z nejpředepisovanějších léků. Mají za úkol ulevit nemocnému s hleny v dýchacích cestách. Odborně se označují jako mukolytika. V životě je již jistě užil prakticky každý z nás a řada lidí je užívá poměrně pravidelně.

 

Význam: Léky nejčastěji předepisujeme u infekčních onemocnění dýchacích cest spojených se zahleněním (akutní bronchitida, zápaly plic) a u chronické bronchitidy a CHOPN. Využít jako podpůrnou terapii je však můžeme u většiny nemocí zmíněných v článku o hlenu v dýchacích cestách.

 

Účinné látky: V současné době jsou nejpředepisovanější léky, jejichž účinné látky jsou acetylcystein (preparáty ACC, Mucobene apod.), erdostein (preparát Erdomed), bromhexin (preparát Bromhexin) a ambroxol (preparáty Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol, Mucosolvan apod.). Lékových forem je mnoho, některé se mohou přijímat ve formě tablet, jiné ve formě kapek a sirupu, jiné existují i v injekční formě.

 

Upozornění: Léky podáváme spíše v ranních, dopoledních nebo odpoledních hodinách, kdy je odkašlávání přínosné. Nejsou však vhodné večer a na noc, kdy by mohly způsobovat rušivý noční vlhký kašel.


Zdroje
https://copd.net
https://www.msdvetmanual.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů