Příznak krvácení z ucha není až tak častý, ovšem někdy se přeci jen vyskytne a většinou vede pacienta k lékaři ušního-nosního-krčního (ORL). Většinou s jedná o důsledek nemocí zevního a středního ucha, někdy však mohou být příčiny jiné.

 

Příčiny:

1. Prasknutí bubínku – K prasknutí bubínku nejčastěji dochází u zánětů středního ucha, které nebyly včas zaléčeny. Spolu s krví obvykle vyteče i hnis. Jiným důvodem prasknutí bubínku může být náhlá změna tlaku (odborně tzv. barotrauma) - stát se to může například letcům a potápěčům – a pak také velmi hlasitý zvuk. K protržení bubínku může dojít i při zasouvání dlouhých a ostrých předmětů do ucha, největší riziko je u malých dětí. Při prasknutí bubínku dochází nejen k možnému krvácení, ale většinou i ke zhoršení sluchu na daném uchu.

 

2. Zánět zvukovodu – Jedná se o relativně nepříjemné a bolestivé onemocnění, při kterém je infekcí napaden zevní zvukovod, tj. Spojnice mezi boltcem a středním uchem. Kromě lehkého krvácení může z ucha vytékat hnis.

 

3. Úraz hlavy – Někdy můžeme zjistit krvácení z ucha po úrazech hlavy, v takovém případě je vždy nutno myslet na zlomeniny spodiny lebeční, pacienta převážet ve stabilní poloze a zabránit tak dalšímu poškození.

 

4. Nádory ucha – Zhoubné i nezhoubné nádory vyrůstající ze zvukovodu nebo z vnitřního ucha mohou krvácet, jedná se však o velmi vzácné choroby.

 

Diagnostika: Obvykle postačí vyšetření ORL lékařem, který se může podívat do zvukovodu a zhodnotit stav zevní strany bubínku. Při podezření na poranění hlavy je nutné provést CT vyšetření ke stanovení jeho rozsahu.


Zdroje
https://www.std-gov.org
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů