Klaudikace neboli klaudikační bolest je příznak projevující se bolestí dolních končetin, který je mnohými nemocnými i lékaři podceňován. Je to však škoda, protože včasné rozeznání tohoto příznaku může výrazně pomoci v odhalení ischemické choroby dolních končetin.

 

Příčiny

Příčinou je ischemická choroba dolních končetin, při které jsou tepny na dolních končetinách ucpávány procesem aterosklerózy (její rizikové faktory viz. příslušný článek). Zúžené tepny nepřivedou dost kyslíku a při zvýšené spotřebě kyslíku (tj. při chůzi) se to projeví jako bolest. Jde vlastně o stav analogický angině pectoris u ischemické choroby srdeční.

 

 

Projevy

Klaudikace znamená bolest dolní končetiny, která se zhoršuje při chůzi a donutí člověka zastavit. Většinou je bolest nesouměrná, tj. jedna noha je více postižená než druhá. Vzdálenost, kterou člověk ujde, než musí zastavit, se nazývá klaudikační interval (udávaný v metrech). Poměrně logicky závažnost postižení je tím větší, čím kratší je tento klaudikační interval.

 

 

Diagnostika

Pacient, u kterého máme podezření na klaudikační bolesti, by měl být vyšetřen cévním lékařem. Kromě fyzikálního vyšetření postižené nohy (hlavně hmatání pulsu na velkých tepnách) se většinou provádí měření kotníkových tlaků a při podezření na ischemickou chorobu dolních končetin provedení CT angiografie nebo přímo angiografie.
         

 

Léčba

Samotná klaudikace není léčitelná, je to jen příznak. Léčit musíme vyvolávající příčinu, tj. ischemickou chorobu dolních končetin. Kromě zákazu kouření se podávají slabší léky na ředění krve a léky na vysoký cholesterol (statiny). Invazivnějším řešením je provedení terapeutické angiografie s provedením angioplastiky a implantací stentu a alternativou je chirurgické řešení s vytvořením bypassu (přemostění) okolo zúženého nebo uzavřeného úseku tepny.


Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů