Kladívkový prst je poměrně častá deformace prstu dolních končetin, kterou řeší lékaři specializující se na ortopedii a estetickou medicínu.

Příčiny: Kladívkový prst se může rozvinout po delší době působení nadměrné tlakové zátěže na daný prst, typickou příčinou je nevhodná těsná tlačící obuv. U žen může problém prohloubit obuv s vysokými podpatky. Z dalších vad nohy, která zvyšuje riziko vzniku kladívkového prstu, bychom měli jmenovat plochou nohu s vymizelou nožní klenbou.


Projevy: Kladívkový prst je deformovaný a skrčený směrem dolů, přičemž nejde narovnat. To je dáno narušením funkce šlach zajišťujících za normálních okolností pohyb drobných prstních kloubů. Postižen nebývá palec, ale spíše druhý až čtvrtý prst nohy. Deformace prstu vede ke snadnému vzniku otlačenin včetně pozvolného vzniku kuřího oka.


Diagnostika: Pokročilejší formy kladívkového prstu jsou dobře viditelně na první pohled, definitivní diagnostiku a zhodnocení závažnosti nálezu může provést ortoped.


Terapie: Existuje více možností léčby. Konzervativní terapie spočívá v lokálních aplikaci různých pomůcek, které mají pokud možno napravit tvar prstu a snížit nežádoucí přetížení. Samozřejmostí je preferování netlačící obuvi bez podpatků. Alternativou je ortopedický operační zákrok provedený v místní anestezii, který vede ke zkrácení jednoho z článků prstu a tím k jeho napřímení. Nutno dodat, že tato operace má celou řadu variant, z nichž lékař vybírá tu nejvhodnější.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů