Keshanská nemoc [kešanská] je označení pro onemocnění srdce, které velmi úzce souvisí s nedostatkem selenu. Onemocnění bylo objeveno v Číně v provincii Keshanu, v ČR se nevyskytuje.

 

Příčiny

Příčinou vzniku onemocnění je nedostatek selenu a infekce virem ze skupiny Coxsackie virů [koksakí], který napadá srdeční svalovinu. Selen je stopový prvek, kterého sice nepotřebujeme velké množství, ale nemáme moc šancí ovlivnit jeho příjem v běžné potravě. Jediným zdrojem selenu jsou rostliny, které získávají selen z půdy. Je-li v některých oblastech půda chudá na selen (což je příklad některých oblastí Číny), tak máme smůlu. Nedostatek selenu ne zcela jasným mechanizmem činí člověka citlivým vůči výše zmíněnému viru, který napadne a poškodí srdce.

 

 

Projevy

Onemocnění probíhá pod obrazem kardiomyopatie, tj. postižení srdečního svalu. Příznaky zahrnují srdeční selhávání, které může být značně dramatické s těžkou dušností při plicním edému. Kromě srdečního onemocnění mohou být přítomny i další příznaky nedostatku selenu.

 

 

Diagnostika

Onemocnění lze diagnostikovat v oblastech s jeho známým výskytem na základě příznaků a nálezu zhoršené funkce srdce při echokardiografii. Sérologické vyšetření krve může prokázat přítomnost protilátek proti Coxsackie viru v krvi a specializované laboratoře umí dokonce zjistit množství selenu v krvi.

 

 

Léčba

Kromě léčení symptomů srdečního selhávání (viz. příslušný článek) se v léčbě Keshanské nemoci vcelku logicky používá pravidelné podávání přesně stanovených dávek selenu, což vede k postupnému zlepšení stavu. Během léčby je zákaz konzumace většího množství alkoholu kvůli jeho nepříznivému vlivu na srdeční sval.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.sciencedirect.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů