Kefalhematom je stav související s porodním poraněním měkkých tkání na hlavě, se kterým se setkávají zejména porodníci a následně dětští lékaři pečující o novorozence.

 

Příčiny: Příčinou vzniku kefalhematomu je poranění hlavičky novorozence během porodu při průchodu porodními cestami. Běžně k tomuto zranění nedochází, objevuje se spíše u komplikovaných porodů, při kterých jsou používány nástroje sloužící k „vytažení“ plodu, jako jsou porodnické kleště nebo vakuumextraktor. Při poranění cév hlavičky může dojít k zakrvácení do oblasti lebečních kostí (do prostoru mezi kost a periost) za vzniku kefalhematomu.

 

Projevy: Kefalhematom se projevuje deformací hlavičky novorozence, která má podobu hrbolu různé velikosti. Naštěstí relativně málo často bývá kefalhematom doprovázen zlomeninami lebečních kostí a neurologickými příznaky poškození centrálního nervového systému.

 

Diagnostika: Kefalhematom je dobře viditelný na první pohled. U velkých kefalhematomů může být s velkou opatrností indikováno provedení CT vyšetření, které je nicméně spojeno s velkou radiační zátěží.

 

Terapie: Ve většině případů se tekutina hematomu sama vstřebá, obvykle jde o dobu maximálně několika týdnů. Nepříjemnou komplikací může ovšem být ukládání vápníku do oblasti hematomu, při kterém z něj vznikne kosmeticky problematický kostní hrbol na lebce. Z toho důvodu někteří autoři doporučují hematom punktovat a odsát, dokud je ještě tekutý. Odsátí s sebou sice nese riziko infekčních komplikací, to je však při dodržení sterilních podmínek velice malé. Riziko infekce je na druhou stranu důvodem, proč jiní autoři provedení punkce odmítají a doporučují pouze konzervativní postup.


Zdroje
https://www.davislevin.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů